سیرت رسول‌الله(ص)

  از ویکی‌نور
  سيرت رسول‌الله
  سیرت رسول‌الله(ص)
  پدیدآورانابن هشام، عبدالملک بن هشام (نویسنده)

  اسحاق بن محمد (نویسنده)

  مدرس صادقي، جعفر (مصحح)
  ناشرنشر مرکز
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشر1375ش.
  چاپدوم
  موضوعمحمد(ص)، پيامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. -- سرگذشتنامه اسلام - تاريخ - از آغاز تا 11ق. - سال شمار
  زبانفارسي
  کد کنگره
  ‏‎‏الف‎‏2‎‏ ‎‏س‎‏9041‎‏ / 22/2 BP

  سیرت رسول‌الله(ص)، نخستین روایت جامع و از معتبرترین منابع تاریخی در باره زندگانی پیامبر اسلام(ص) است. کتاب ابن اسحاق را ابن هشام روایت کرده و رفیع‌الدین اسحاق بن محمد همدانی که خود مردی پر مایه و فاضل بوده، در قرن ششم آن را به فارسی ترجمه کرده است. البته، او در عین رعایت امانت، اضافات و تکرارها و قصاید طولانی و حواشی را حذف کرده و نیازی به ترجمه آن قسمت‌ها ندیده است.

  این اثر به منظور احیای متون کهن فارسی و میراث ادبی ایران زمین، تهیه شده و هدف آن، خارج کردن این نوع متون از چارچوب تنگ اکادمی و قابل استفاده کردن آنها برای خوانندگان غیر حرفه‌ای است. بنابراین، مجموعه «بازخوانی متون» اقدام به تکمیل فصل‌بندی، پارگراف، یکدست کردن رسم الخط، نقطه گذاری، حذف مکررات و عبارات عربی و پیراستن شاخ و برگ‌های اضافی کرده است. در عین حال تمامیت اثر و سبک متن به جای خود باقی است.

  نویسنده، با معرفی نسب پیامبر(ص) و حوادث سرزمین حجاز از قبیل حکایت اصحاب فیل، کتاب را شروع و با این سرفصل‌ها آن را به پایان برده است: در اولاد اسماعیل، در حکایت اسلام باذان، در عمارت خانه کعبه، حکایت سلمان فارسی، اسلام علی(ع)، سفاهت قوم قریش، در اسلام عمر، حکایت نصارای حبش، در معراج، بیعت انصار، هجرت اصحاب به مدینه، حکایت منافقان، در غزوات پیامبر، در فرود آمدن سوره برائت، حکایت فدک، در تقسیم غنایم، در اسلام قبایل مختلف، در حج وداع، حکایت زنان پیامبر، و در دفن پیغامبر. در پایان، سیاهه فنی واژه نامه و نام‌نامه آمده است. [۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص220-221


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها