خلاصه سیرت رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم

  از ویکی‌نور
  خلاصه سیرت رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم
  خلاصه سیرت رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم
  پدیدآورانمهدوی‏، اصغر (مصحح)

  قمی‌نژاد، مهدی (مصحح)

  ابن اسحاق، محمد(نویسنده)

  ابن هشام، عبدالملک بن هشام (نویسنده)

  شرف‌‎الدین محمد بن عبدالله (خلاصه کننده)
  عنوان‌های دیگرسیرت النبی. تلخیص سیرت رسول‌الله. تلخیص
  ناشرشرکت انتشارات علمی و فرهنگی
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1382 ش
  چاپ2
  شابک964-445-438-3
  موضوعمحمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - سرگذشت‌نامه
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏22‎‏/‎‏55‎‏ ‎‏/‎‏ش‎‏4‎‏خ‎‏8‎‏ ‎‏1382
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  خلاصه سیرت رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم خلاصه‌اى است از كتاب «سيرت رسول‌اللّه» كه قاضى فخرالدين محمد بن عبداللّه بن عمر عالم قرن هفتم هجرى آن را به رشته تحرير در آورده است.

  مهمترين و قديم ترين اثر در موضوع سيره رسول خدا نوشته ابن اسحاق (م 150ه‍-) است كه ابن هشام آن را تهذيب و تقرير كرده و امروزه سيره ابن‌هشام از منابع مهم سيره و مغازى است. عده‌اى اين كتاب را ترجمه يا تلخيص كرده‌اند كه رفيع‌الدين اسحاق بن محمد همدانى قاضى ابرقوه (582-623) از جمله مترجمان اين اثر است. نام اين ترجمه سيرت رسول‌اللّه(ص) است و كتاب حاضر خلاصه آن به شمار مى‌رود.

  نام كتاب، بنابر آنچه در كتيبه عنوان در همين صفحه نوشته شده، سيرة النبى است؛ ولى چنان كه مى‌دانيم اين عنوان هم براى اصل عربى كتاب و هم براى ترجمه فارسى آن، يعنى سيرت رسول‌الله، آورده شده است. براى آن كه كتاب حاضر از اصل عربى و فارسى آن تميز داده شود، عنوان خلاصه سيرة النبى يا خلاصة السيره براى آن برگزيده شده و به اعتبار اصل آن، عنوان خلاصه سيرت رسول‌الله يافته است.

  كتاب حاضر يعنى خلاصه سيرت رسول‌اللّه در هشت باب تنظيم گشته و تقريباً يك سوم اصل فارسى آن يعنى «سيرت رسول‌اللّه» نوشته قاضى ابرقوه است كه در سى باب مرتب شده است. اما از مقايسه اين دو كتاب بخوبى مى‌توان دريافت كه اين خلاصه بطور موجز حاوى تمام مطالب اصلى كتاب «سيرت رسول‌اللّه» است و با خواندن اين كتاب مى‌توان اجمالا از اصول وقايعى كه در آن كتاب آمده است آگاهى يافت. از اين رو بايد گفت مؤلف اين كتاب، در خلاصه نويسى و فنّ ايجاز مهارت كامل داشته است.

  ابواب كتاب

  عناوين ابواب هشت‌گانه كتاب عبارتند از: نسب پيامبر، وُلات خانه كعبه در جاهليت، معجزات رسول‌الله، بعثت، بيعت مردم مدينه و هجرت بدانجا، بيان غزوات، گسترش اسلام و وفات رسول خدا(ص).

  از آنجا كه مؤلف، كتاب خود را با توجه به ترجمه سيره ابن هشام تدوين كرده است، نيازى به ذكر منابع نبوده و سلسله اسناد را نيز حذف نموده است. البته مصصح تلاش كرده است مطالب نقل شده را به اصل ترجمه و گاه اصل عربى ارجاع دهد و همچنين توضيحات لازم درباره واژه‌ها يا كلمات نامأنوس را ارئه كند.

  مؤلف بر روش ابن اسحاق، به آياتى از قرآن كه به مناسبت رويدادهاى عصر نبوى نازل شده اشاره نموده ولى در اين باره هم اختصار را رعايت كرده است.

  وابسته‌ها