الجوهر المنظم في زيارة القبر الشريف النبوي المكرم

  از ویکی‌نور
  الجوهر المنظم فی زیارة القبر الشریف النبوی المکرم
  الجوهر المنظم في زيارة القبر الشريف النبوي المكرم
  پدیدآورانابن حجر هیتمی، احمد بن محمد (نويسنده)

  عزب، محمد زینهم محمد (مقدمه‌نويس)

  عزب، محمد زینهم محمد (مصحح)
  ناشرمکتبة مدبولي
  مکان نشرمصر - قاهره
  سال نشر2000م
  چاپ1
  شابک977-208-295-0
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  الف2ج9 226/7 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الجوهر المنظم في زيارة القبر الشريف النبوي المكرم، اثر احمد بن محمد بن حجر هیتمی مکی (909-974ق/ 1503-1567م)، فقیه، عالم و مؤلف شافعی، کتابی است در بیان مشروعیت و فضیلت زیارت مرقد مطهر پیامبر(ص) که با تحقیق محمد زینهم محمد عزب، منتشر شده است.

  کتاب با مقدمه‌ای از محقق آغاز و مطالب مؤلف در یک مقدمه و هشت فصل، تنظیم شده است.

  مؤلف در مقدمه، به ذکر آداب شروع سفر از جمله آداب قبل از حرکت و زمان حرکت و… پرداخته و روایات و ادعیه لازم در این زمینه را ذکر می‌کند و می‌گوید: بحث مفصل آن‌ را در حاشیه بر مناسک نووی ذکر کرده‌ایم و در اینجا به مهمات آن اکتفا می‌کنیم.

  فصل اول، پیرامون مشروعیت زیارت پیامبر(ص) بوده و ابن ‌حجر در آن، برای اثبات مشروعیت زیارت قبر آن حضرت، از ادله اربعه (‌کتاب، سنت، اجماع و قیاس‌) استفاده کرده است.

  ابن ‌حجر می‌گوید: در فصل اول ثابت شد که زیارت پیامبر(ص) مشروع و بلکه از افضل قربات است. او برای این امر بیش از پنجاه روایت در این فصل نقل کرده است که با استفاده از آنها، می‌توان به فواید و آثاری همچون موارد زیر اشاره کرد:

  1. شفاعت پیامبر(ص) که شامل زیاد کردن نعمت‌ها، تخفیف اهوال روز قیامت، حشر بدون حساب و… می‌شود؛
  2. اجر مصاحبت با پیامبر(ص) را داشتن.

  فصل سوم، درباره تحذیر از ترک زیارت در صورت استطاعت بوده و مؤلف چهارده روایت در این زمینه ذکر کرده و می‌گوید: «پیامبر به‌نحو اتم مردم را از ترک زیارت برحذر می‌داشت».

  فصل چهارم، درباره تقدم حج بر زیارت یا بالعکس می‌باشد و در این زمینه، به این نکته اشاره شده است که: «سلف و خلف در این مسئله اختلاف داشته‌اند که ابتدا کدام‌یک را انجام دهند».

  فصل پنجم، درباره مستحبات هنگام حرکت به سمت مدینه بوده و در فصل ششم، مستحبات هنگام ورود به مدینه تا ورود به مسجد نبوی(ص) ذکر شده است. در فصل هفتم، مستحبات هنگام داخل شدن در مسجد نبوی(ص) تا زمان خروج از آن بیان شده و در آخرین فصل، آداب بعد از خروج از مسجد نبوی(ص)[۱].

  پانویس

  1. ر.ک: عبدالمالکی، پیام

  منابع مقاله

  عبدالمالکی، پیام، «گزارشی از کتاب «الجوهر المنظم في زيارة قبر الشريف النبوي المكرم»»، برگرفته از پایگاه جامع اطلاع‌رسانی امامت، انتظار در 25 خرداد 1401

  وابسته‌ها