حياة أم المؤمنين خديجة علیهاالسلام

  از ویکی‌نور
  حياة أم المؤمنين خديجة علیهاالسلام
  حياة أم المؤمنين خديجة علیهاالسلام
  پدیدآورانشلبی، محمود (نويسنده)
  ناشردار الجيل
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر1412ق - 1992م
  چاپ2
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ش8ح9 52 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  حياة أمّ المؤمنين خديجة علیهاالسلام، نوشته سخنور و پژوهشگر معاصر؛ محمود شلبی، فضیلت‌های اخلاقی و دینی حضرت خدیجه(س) و تاریخ زندگی او را از ولادت تا رحلت با تأکید بر نقل روایات و بیان حوادث تاریخ صدر اسلام، بیان می‌کند.

  هدف و روش

  • محمود شلبی، با طرح این مطلب که این کتاب، شرح زندگانی امّ المؤمنین خدیجه(س)، اولین کسی که به اسلام ایمان آورد، بافضیلت‌ترین همسر پیامبر(ص)، مادر فاطمه زهراء(س) و بعد مادر مؤمنان است؛ نوشته است: خدای متعال به من نعمت داد و منت گذاشت که به شرافت نوشتن درباره خدیجه(س) مایل شدم و بعد از آنکه کتابهای حیاة مریم(س)، حیاة فاطمة(س) و حیاة آسیة(س) را نوشتم، کتاب حاضر را تألیف کردم تا دوره تاریخ زندگی زنان کامل چهارگانه، که در روایت پیامبر(ص) آمده است، تکمیل شود. [۱]
  • به نظر می‌رسد این کتاب، بیشتر جنبه سخنرانی و تبلیغی دارد و به‌صورت پژوهشی فراهم نشده است. از جمله نشانه‌های این مطلب، فقدان پاورقی استنادی و عدم ارجاع دقیق به منابع است. نویسنده فقط استناد درون‌متنی آن هم به صورت مبهم آورده است؛ مانند اینکه «أخرجه مسلم» [۲] و «من صحیح البخاري» [۳] یعنی کتاب مورد نظر یا شماره جلد و صفحه را تعیین نکرده است.

  ساختار و محتوا

  • این کتاب تقسیم به بخش و فصل یا درس و... نشده و مطالب بر طبق نظم تاریخی آمده است. فضیلت‌های حضرت خدیجه(س)، زندگی قبل از بعثت، هنگامه بعثت، چگونگی ازدواج، ویژگی زندگی مشترک 15 ساله از ازدواج تا بعثت، فرزندان پیامبر(ص) از خدیجه(س)، بزرگترین لحظه در زندگی خدیجه(س)، آغاز وحی به پیامبر(ص) و بعثت، ایمان خدیجه(س) و مقاومت خدیجه(س) در شعب ابوطالب(ع) برخی از موضوعات مورد بحث در اثر حاضر است.

  نمونه مباحث

  • نسائی در روایت انس آورده است که جبرئیل به پیامبر(ص) گفت: خدای متعال به خدیجه(س) سلام می‌رساند، یعنی به او خبر بدهید. وقتی پیامبر(ص) به او خبر داد، خدیجه(س) گفت: «انّ الله هو السلام و علی جبرئیل السلام و علیک یا رسول‌الله السلام و رحمة الله و برکاته.» یعنی خدا خودش سلام و سرچشمه سلامتی است و سلام بر جبرئیل و بر تو ای فرستاده خدا! سلام و رحمت خدا و برکاتش بادا. [۴]

  پانویس

  1. مقدمه کتاب، ص7- 8
  2. متن کتاب، ص12
  3. همان، ص141، پاورقی1
  4. متن کتاب، ص363

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها