ویژگی‌های پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله

  از ویکی‌نور
  ویژگی‌های پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله
  ویژگی‌های پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله
  پدیدآورانپاک‌‎نیا، عبدالکریم (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرالخصائص النبویه
  ناشرنسيم کوثر
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1385ش
  چاپ1
  شابک964-2548-08-9
  موضوعاسلام - تاریخ - از آغاز تا 41ق. - محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. -- سرگذشتنامه - محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - فضایل
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏‎‏پ‎‏2‎‏و‎‏9 22/9 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ویژگی‌های پیامبر اعظم(ص)- خصائص النبویة اثر عبدالکریم پاک‌نیا (متولد 1341ش)، کتابی است در بیان برخی از ویژگی‌های اخلاقی و اجتماعی پیامبر(ص) به زبانی ساده و دلنشین. از بخش‌های جالب و پندآموز کتاب ذکر کرامات و معجزات آن‌حضرت است.

  کتاب حاضر، یکی از مجموعه مجلدات «موسوعه خصائص معصومین(ع)» است که در آن، عناوین اختصاصی هر یک از معصومین(ع)، حاوی ویژگی‌های ایشان، به صورت مجلدات مستقل، به‌صورت دوره کامل، تدوین و به جامعه فرهنگ و اندیشه اسلامی، ارائه شده است. در این مجموعه‌ها، سعی شده است با استفاده از مدارک و منابع معتبر شیعه و اهل سنت، مطالبی در قالب موضوعاتی چون معجزات، فضایل، مکارم اخلاق، و شمه‌ای از سیره فردی و اجتماعی و نیز قسمتی از گفتار گرانمایه، کلمات قصار و روایات وارده از ایشان، تحت عنوان «ویژگی معصومین»، به دوستداران اهل بیت(ع)، تقدیم شود تا خوانندگان با مطالعه آن، به مقام والای آن امامان همان، هرچه بیشتر واقف آمده و از سرچشمه‌های زلال معرفتشان، حظ کافی را ببرند[۱].

  هرچند در مورد زندگانی و حالات معصومین(ع)، مجموعه‌های ارزشمندی با موضوعات و روش‌های تحقیقی متعددی تدوین شده است، ولی ویژگی اثر حاضر، این است که سعی شده است در آن، خلائی که در زمینه بیان ویژگی‌های معصومین(ع) بوده است، پر شود و در آن، به روشن کردن برخی از زوایای اخلاقی و ویژگی‌های پیامبر(ص)، پرداخته شود[۲].

  مطالب کتاب، در دوازده فصل سامان یافته است: در فصل نخست، به چگونگی ولادت پیامبر(ص) و نور نبوت ایشان اشاره گردیده و در فصل دوم، سیره و اخلاق نبوی، توضیح داده شده است. در فصل سوم، اهداف بعثت و دلایل نبوت تشریح شده و در فصل چهارم، به بیان کرامات و معجزات پیامبر(ص) پرداخته شده است. فصل پنجم، به تشریح محورهای مبارزاتی پیامبر(ص) اختصاص یافته و در فصل ششم، به مناظرات، خطابه‌ها و نامه‌های آن حضرت در گفتگو با مشرکان، سران کشورها و مسیحیان نجران، اشاره شده است. در فصل هفتم، از علم پیامبر(ص) و جایگاه دانشمندان سخن به میان آمده و در فصل هشتم، به آن حضرت از دیدگاه قرآن و کلام وحی، نگریسته شده است. گفتارها، هشدارها و رهنمودهای پیامبر(ص)؛ سیره معنوی رسول اکرم(ص)؛ اخلاق خانوادگی پیامبر(ص) و رحلت پیامبر(ص) و ثواب زیارت، عنوان سایر فصول کتاب می‌باشد.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه ناشر، ص9- 10
  2. ر.ک: همان، ص10

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها