سیره رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم

  از ویکی‌نور
  سیره رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم
  سیره رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم
  پدیدآورانجعفریان، رسول (نویسنده)
  ناشردليل ما
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1383 ش
  چاپ3
  شابک964-7990-30-8
  موضوعاسلام - تاریخ - از آغاز تا 11ق.

  اسلام - تاریخ - از آغاز تا 11ق. - سال شمار

  تاریخ نویسان اسلامی

  تاریخ نویسی اسلامی

  محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق.
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏22‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏ج‎‏7‎‏س‎‏9‎‏ ‎‏1378
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf


  سیره رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم در واقع جلد نخست از مجموعه دو جلدى تاريخ سياسى اسلام نوشته استاد مورخ رسول جعفريان است. مؤلف در آغاز اين اثر به معرفى منابع مربوط به سيره و كتب اصلى تاريخ اسلام پرداخته است كه البته اين بخش، بعدها به طور كامل با عنوان منابع تاريخ اسلام منتشر شده است.

  كتاب سيره رسول خدا از آثار نادرى است كه با نگاهى محققانه و تحليلى به بيان حوادث دوران پيامبر پرداخته و آنها را بررسى مى‌كند. به نسبت حجم كتاب، تقريباً به تمامى رويدادهاى مهم دوران مكه و مدينه پرداخته شده و درباره آنها اظهار نظر شده است.

  استاد جعفريان در عين توجه به گزارش‌هاى تاريخى، از مباحث غير تاريخى مربوط به رسول خدا غفلت نكرده و به پيروى از روش استاد خود جعفر مرتضى عاملى، در موارد لازم به بيان آنها مى‌پردازد، چنانكه از آيات قرآن در بيان رويدادهاى عصر رسالت و مغازى پيامبر بهره زيادى برده است. وى تأكيد دارد كه همه مطالب خود را مستند به منابع معتبر نمايد و در پاورقى به دقت از آنها ياد كرده است.

  ترتيب به كار رفته در اين اثر و فهرست بخش‌ها به گونه‌اى نيست كه تيتر همه عناوين ذكر شده باشد بلكه در ميان عناوين كلى، به بيان حوادث جزئى اشاره مى‌شود. هفت عنوان اصلى با معرفى منابع و بحث از دوران جاهليت آغاز شده و مؤلف با ارائه تاريخ عصر جاهلى، شرحى از مقدمات بعثت پيامبر بيان مى‌كند.

  هر چند اشكالات تايپى و ويرايشى در كتاب حاضر، گاه خواننده را به اشتباه مى‌اندازد، ليكن كثرت تحليل‌ها و پرداختن به مباحثى كه در كتب مشابه كمتر به آنها توجه شده است، اين كتاب را به اثرى كم نظير تبديل كرده است.