الصحيح من سيرة النبي الأعظم (ط ـ جدید)

  از ویکی‌نور
  الصحيح من سيرة النبي الأعظم (ط ـ جدید)
  الصحيح من سيرة النبي الأعظم (ط ـ جدید)
  پدیدآورانعاملی، جعفر مرتضی (نویسنده)
  ناشرمؤسسه علمی فرهنگی دار الحديث، سازمان چاپ و نشر
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1426 ق
  چاپ1
  شابک964-493-171-8
  موضوعاسلام - تاریخ - از آغاز تا 11ق. - سال شمار محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - سرگذشت‌نامه
  زبانعربی
  تعداد جلد35
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏22‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏2‎‏ص‎‏3‎‏ ‎‏1385
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الصحيح من سيرة النبي الأعظم تألیف علامه جعفر مرتضى عاملى، کتابی است با موضوع سیره‌نویسی که در سال ١٣٧١ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان‌ کتاب‌ سال جمهوری اسلامی برگزیده شد و در‌ سال‌ ١٣٨٥‌ جایزه‌ کتاب‌ سال ولایت را‌ نصیب خود نمود.

  در ميان اهل سنت كتبى مانند سبل الهدى و امتاع الاسماع كه به تفصيل درباره سيره و زندگانى رسول خدا سخن گفته باشد، وجود داشت اما در ميان شیعیان اماميه جاى چنين اثرى خالى بود تا آنكه در دهه‌هاى اخير، عالم و مورخ و محقق حوزه علميه قم و لبنان به تأليف كتاب الصحيح من سيرةالنبى همت گماشت. اين اثر ابتدا به تدريج و به شكل تك جلدهایى تا يازده جلد تدوين و به علاقمندان عرضه شد و اكنون مجموع آن در 35 جلد تكميل شده است.

  استاد علامه جعفر مرتضى عاملى با نگاه خاص و شيعى خود به سيره و تاريخ پيامبر، با بهره‌گیرى از منابع فراوانى از فريقين به بازسازى سيره نبوى پرداخته است.

  ويژگى ارزشمند

  نویسنده علاوه بر سبک ويژه در سيره‌نگارى كه بر آموزه‌هاى كلامى و نقد و ارزيابى حديث در حوزه تاريخ مبتنى است، در اين زمينه اصول و مبانى راهبردى نوينى به خواننده ارائه مى‌دهد، ديدگاه‌هاى ابتكارى ارزشمندى در شمارى از حوادث و وقايع مهم و سرنوشت‌ساز تاريخ اسلام دارد كه همين ويژگى‌هاى منحصر به فرد، «الصحيح» را از ديگر کتاب‌هاى قديم و جديد سيره ممتاز كرده است.

  روش تأليف

  شيوه مؤلف چنين است كه روايات و نقل‌هاى فراوانى از يك واقعه يا حادثه تاريخى را از منابع گوناگون نقل نموده، سپس به نقد و ارزيابى آن از وجوه و جنبه‌هاى متعدد مى‌پردازد.

  كتاب الصحيح من سيرةالنبى، تمام مباحث دوران مكه و مدينه را به ترتيب تاريخى و به شيوه سالشمار، در بر دارد. بنابراین از ويژگى‌هاى آن، پرداختن به تمامى موضوعات حتى جزئيات رويدادهاست. در عين حال تفاوت اصلى آن با ديگر آثار تفصيلى آن است كه با نگاهى نقادانه به بررسى و تحليل يكايك گزارش‌هاى مورخان و سيره‌نويسان مى‌پردازد. هر چند در مواردى مؤلف، با استفاده از گزاره‌هاى كلامى به تحليل داده‌هاى تاريخى روى آورده است، ليكن در مجموع تلاش كرده با توجه به مجموع روايات تاريخ اسلام و همچنين احاديثى كه جنبه تاريخى ندارند، اثرى عالمانه و مبتنى بر روش‌هاى محققانه ارائه دهد.

  اهميت

  كتاب الصحيح، جايزه كتاب سال جمهورى اسلامى را دريافت كرده است. همچنين پس از انتشار جلد يازدهم آن، در سال 1380، نشستى به منظور تجليل از كتاب و مؤلف آن از سوى پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار و مجموعه مقالاتى با عنوان «رويكرد الصحيح به سيره رسول خدا(ص)» درباره آن تدوين و منتشر شد.

  وابسته‌ها