زندگانی حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها و دختران آن حضرت

  از ویکی‌نور
  زندگانی حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها و دختران آن حضرت
  زندگانی حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها و دختران آن حضرت
  پدیدآورانرسولی، هاشم (نويسنده)
  ناشردفتر نشر فرهنگ اسلامی
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1377ش
  چاپ6
  شابک964*430-159-5
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /5ر9ز 27/2 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  زندگانی حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها و دختران آن حضرت نوشته پژوهشگر سیره اهل‌بیت(ع)، سيد هاشم رسولى محلاتى (1308- 1398ش.)، گزارش و تحلیلی مستند بر اساس منابع معتبر درباره فضیلت‌ها و مجاهدت‌های سرور زنان جهان حضرت فاطمه زهرا(س) و دختران بزرگوارش حضرت زینب و ام کلثوم(ع) است. نویسنده کوشیده است نخست، آرای گوناگون دانشمندان فریقین را در مباحث مطرح کند و آنگاه خود به نقدوتحلیل و داوری بپردازد.

  ساختار و مطالب

  در 7 بخش، شرح‌حال و زندگی حضرت فاطمه(س) بر اساس نظم زمانی از ولادت تا شهادت و نیز زندگانی 2 دختر ایشان (زينب(س) و ام‌کلثوم) توضیح داده شده است.

  هدف و روش

  سيد هاشم رسولى محلاتى با بیان اینکه قبلا کتابی به نام زندگانى حضرت محمد(ص) نوشته، اثر حاضر را ادامه آن دانسته و افزوده است:

  1. اين كتاب بر اساس بیش از 20 کتاب از معتبرترين کتاب‌های شيعه و اهل‌سنت تأليف گرديده است.
  2. متأسفانه در هنگام نگارش این اثر، فراغت خاطر از نگارنده سلب شد؛ زیرا عموم پيروان مكتب اهل‌بیت(ع) در حال مبارزه با رژیم طاغوت بودند و هر روز خبر ناگوار تازه‌اى از ناحيه‌اى مى‌رسيد. با تمام ناراحتی‌ها و تشتّت افكار و تأثرات شديدى كه پيش مى‌آمد این كار به اتمام رسید؛ ولی آن‌طور كه بايد در تنظيم مطالب دقت و تحقيق به عمل نيامد و احيانا پاره‌اى از مطالب تكرار و يا برخى تذكرات لازم از قلم افتاد.[۱]

  هنر شعر

  نویسنده برای توضیح مطالب از اشعار فارسی و عربی متعددی نیز استفاده کرده است، از جمله مرثیه منظوم امام علی(ع) در فراق حضرت فاطمه(س) [۲] و اشعاری از حبیب‌الله چایچیان مشهور به (حسان) مانند این بیت:

  ز فراقت آتش غم كشد از دلم زبانه ز كجا بجويمت من ز كه پرسمت نشانه[۳]

  نمونه مباحث

  • نویسنده بعد از بیان اختلاف فریقین درباره تاریخ ولادت حضرت فاطمه(س)[۴] سرانجام این‌گونه اظهارنظر کرده است: پس از اينكه اختلاف در روايات و نقل‌ها معلوم شد به‌خوبی روشن مى‌شود كه گفتار محدثين بزرگوار شيعه به صحت و درستى نزدیک‌تر و با روايات منطبق‌تر از گفتار علماى اهل‌سنت است، زيرا گفتار آنها با رواياتى كه دربارۀ اصل خلقت آن حضرت و انعقاد آن از ميوۀ بهشتى نقل كرده‌اند سازگار نيست، اما با گفتار محدثين شيعه سازگار است.[۵]

  پانویس

  1. ر.ک:مقدمه کتاب، ص1.
  2. ر.ک:متن کتاب، ص244- 245.
  3. همان، ص248.
  4. همان، ص6- 9.
  5. همان، ص9.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها