ريحانه خانه وحی: زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س) از ولادت تا ازدواج

  از ویکی‌نور
  ریحانه وحی: زندگی‌نامه حضرت فاطمه زهرا(س) از ولادت تا ازدواج
  ريحانه خانه وحی: زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س) از ولادت تا ازدواج
  پدیدآورانرضائیان ریزی، وحید (نویسنده))
  ناشرنصایح
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۳۷۹ش
  چاپاول
  شابک964-6377-28-9
  موضوعفاطمه زهرا(س)، 8؟ قبل از هجرت - 11ق. - سرگذشت‌نامه
  زبانفارسی
  کد کنگره
  ‏BP 27/۲/ر۵۸ر۹

  ريحانه خانه وحی: زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س) از ولادت تا ازدواج تألیف وحید رضائیان ریزی، کتابی است در بررسی زندگی حضرت فاطمه(س) و ویژگی‌های اخلاقی و فضایل آن حضرت. این اثر به روش توصیفی و با بهره‌گیری از روایات اهل بیت(ع) نگاشته شده و در نوزده فصل سامان یافته است.

  فصل نخست، در خلقت نورانی فاطمه(س) است و اینکه این خلقت، زیباترین طلیعه هستی است.

  فصل دوم، به گزارش تاریخی زندگی پدر و مادر فاطمه(س)، به ویژه شخصیت خدیجه(س) اختصاص یافته است.

  در چند فصل کتاب، با اشاره به تهمت‌های مشرکان دایر بر ابتر بودن رسول خدا، به تکوین نطفه فاطمه(س) و بارداری خدیجه(س) و سپس به ولادت آن حضرت اشاره شده و تحقیقی در تاریخ ولادت ایشان از دیدگاه علمای شیعه و اهل سنت به عمل آمده و از جشن و سرور ملائکه هنگام ولادت فاطمه(س) سخن گفته شده است.

  مؤلف، در فصل هشتم، به دوران شیر خوارگی و رشد جسمانی حضرت زهرا(س) پرداخته و در فصل دیگر، نام ها و لقب‌ها و کنیه‌های این بانو را آورده است. بررسی دوران کودکی فاطمه(س) در کنار مادر و مشاهده سختی‌ها و مصیبت‌ها، هجرت فاطمه(س) به مدینه، برادران و خواهران وی، عبادت و معرفت و افتخار پیامبر به زهرا(س) و سخنان شگفت انگیز پیامبر(ص) در مقام و منزلت فاطمه(س)، از دیگر مباحث کتاب است.

  پایان بخش این اثر، گزارش ماجرای غم‌انگیز رحلت پیامبر و شروع فتنه‌های پس از آن است که نویسنده با اشاره به جنایات وارده به زهرا(س) و دفاع این بانوی مظلوم از ولایت امیر مؤمنان(ع)، اتمام حجت فاطمه(س) با مردم و ماتم علی(ع) و فرزندان فاطمه(س) در غم درگذشت آن حضرت، و غسل و تدفین غریبانه ایشان است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص192


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها