شیخ‌الاسلامی تویسرکانی، سید حسین

  از ویکی‌نور
  شیخ‌الاسلامي تویسرکانی، حسین
  نام شیخ‌الاسلامي تویسرکانی، حسین
  نام‌های دیگر ش‍ی‍خ‌ الاس‍لام‍ی‌، ح‍س‍ی‍ن‌
  نام پدر سید محمد حسینی شیخ‌الاسلامي
  متولد 1315 ش
  محل تولد تویسركان همدان
  رحلت 24 رجب المرجب 1432ه.ق مطابق با 6/4/ 1390 ه ش
  اساتید آيت‌الله بروجردى، امام خمینی، آیت‌الله گلپایگانی
  برخی آثار الفوائد المدنية (بحوث و مناظرات مع خمسة من أساتذة الجامعة العلمية من علماء أهل السنة)

  گفتار امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام همراه با ترجمه فارسی هداية العلم و غرر الحكم

  پدر، مادر و فرزند

  کد مؤلف AUTHORCODE06595AUTHORCODE

  سيد حسين شيخ‌الاسلامى (1315-1390ش)، محقق و ادیب و نویسنده توانمند دوران معاصر

  ولادت

  وی در اول فروردين 1315 در تویسركان متولد شد. پدرش سید محمد حسینی شیخ‌الاسلامي (متولد 1400 ه) از خطبای به نام و سرشناس آن منطقه بشمار می‌رفت و دارای علوم غریبه بود کتابی از ایشان در این زمینه موجود است که به کتابخانه آیت‌الله گلپایگانی در قم اهدا گردیده شده است.

  تحصیلات

  در شش سالگى به درس قرآن و كتب دينى اشتغال يافت. سيد حسين در سن 12 سالگى به تحصيل حوزوى مشغول شده و اساتيد مختلف در تویسركان استفاده نمود. او بسيار به فراگيرى علم اشتياق داشته، به گونه‌اى كه خود مى‌گويد: «يكى از اساتيد من در دو كيلومترى شهرستان تويسركان كشاورزى داشت و در بين راه رودخانه‌اى بود كه من هر روز از آن آب عبور كرده و گاهى احساس مى‌كردم، مرا با خود مى‌برد. با اين حال با اشتياق تا لمعتين درس خواندم. كتاب رياض و مسالك و احياناً جواهر را نيز همراه آن مطالعه كردم. چون پيشرفت كامل در تويسركان نداشتم، براى حضرت آيت‌الله بروجرى(ره) حالات خود را نوشتم. معظم‌له نوشته بودند: تحصيل علم براى شما وجوب عينى دارد و لذا رهسپار قم شده و لمعتين و قوانين و مكاسب و رسايل را در قم خواندم. سپس در سن 21 سالگى به درس خارج آيت‌الله بروجردى(ره) شركت كردم». ایشان همچنین در درس خارج امام خمینی(ره)، آیت‌الله گلپایگانی(ره) شرکت جست.

  ایشان علاوه بر تحصیل اشتغال به تأليف وتبلیغ در شهرهای مختلف داشته وآثار مفید وقابل توجهی در مناطق مختلف به جای گذاشته است. درسالهای مبازره علیه رزیم ستم شاهی در شهرهای مختلف ازجمله آبادان، خرم آباد، قم، بیجار، تویسرکان و....به سخنرانی علیه آن رژیم منحوس می‌پرداختند وساواک در صدد دستگیری ایشان برآمده وهرباره به طرق مختلفی و به کمک دوستان انقلابی خویش از دست ساواک می‌گریختند. قابل ذکر است که برخی از اسناد ونامه‌های محرمانه ساواک درباره ایشان که به دست آمده موجود می‌باشد.

  ازجمله سخنرانی‌های مهم آتشین ودندان شکن ایشان در زمان طاغوت سخنرانی در حرم مطهر حضرت معصومه(سلام اله علیها) بود که سخنرانان حرم توسط جامعه مدرسین در آن زمان تعیین می‌گردیدند. حدود ده نوار از سخنرانی‌های ایشان در حرم مطهر موجود می‌باشد.

  آن مرحوم در سال 1357شمسی به نمایندگی حضرات آیات عظام امام خمینی(ره) وگلپایگانی(ره) در منطقه سرپل ذهاب وقصر شیرین منصوب گردیدند که رسیدگی امور شهر ومردم را داشته باشد و از فعاليت كومله و دموكرات و كمونيست‌ها در این منطقه جلوگیری نماید. مدت دو ماه نيز در اليگودرز امام جمعه موقت بوده خدماتى نيز در آنجا انجام داد.

  مدت بيش از چهل سال در ماه‌هاى تبليغى، تبليغ رفته و در مناطق مختلف به تبليغ پرداخته است. حدود 15 سالى نيز همراه برادر مكرمش آقاى ملكا مديريت مدرسه مبارکه فيضيه و دارالشفاء را و همچنين بعدها مديريت مدرسه خان و امام صادق و حضرت موسى بن جعفر(ع) و مدرسه آيت‌الله گلپايگانى را به عهده داشته است. در دوران جنگ تحميلى مدت‌ها امامت و تبليغ آن جا را داشته و در جلسات شهداء در قم منبر مى‌رفته است.

  حدود چهل اثر ماندگار وارزشمند به یادگار مانده که بعضی از آنها به چاپ رسیده وتعداد دیگری یادرحال چاپ ویا مخطوط می‌باشد.

  وفات

  سرانجام در 24 رجب المرجب 1432ه.ق مطابق با 6/4/ 1390 ه ش پس از نیم قرن تلاش در حوزه علمیه در شب شهادت حضرت امام موسی بن جعفر علیه‌السلام بر اثر عارضه قلبی وکسالت ناشی از آن در سن 75 سالگی به رحمت ایزدی پیوست ودر روز شهادت این امام همام تشییع و در گلزار شهدای شیخان در جوار حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) وراویان حدیث وعلما وشهدا آرام گرفت.

  آثار

  از جمله آثار بنام ایشان هداية العلم فی تنظیم غررالحکم(کتاب سال حوزه گردید)، گفتار امیرالمؤمنین علیه‌السلامکه شرحی است بر غررالحکم، شرح خطبه شعبانیه، سالار شهیدان، ارزش واهمیت ماه رمضان، پندهای شیرین، مرآه‌المطالب، تقوا(سفارس اهل بیت علیهم‌السلام) و توبه يا شستشوى گناهان، مناظره پدر و فرزند در اصول عقائد، مناظره زبان و اندام‌ها و کتب دیگر اعتقادی واخلاقی وچندین رساله فقهی از ایشان به منتشر گردیده، همچنین بسیاری از مقالات در زمینه‌های مختلف مذهبی، اعتقادی، اخلاقی وبحث مهدویت ازایشان به چاپ رسیده است.

  پیوندها

  صفحه شخصی آیت‌الله سید حسین شیخ‌الاسلامي در پایگاه اندیشوران حوزه

  وابسته‌ها