الهجوم علی بيت فاطمة عليهاالسلام

  از ویکی‌نور
  الهجوم علي بيت فاطمة عليها السلام
  الهجوم علی بيت فاطمة عليهاالسلام
  پدیدآورانمهدي، عبدالزهرا (نویسنده)
  ناشربيت الزهراء
  مکان نشرلبنان - بيروت
  سال نشر[--13]
  چاپيکم
  موضوعفاطمه زهرا(س)، 8؟ قبل از هجرت - 11ق. - احاديث فاطمه زهرا(س)، 8؟ قبل از هجرت - 11ق. - تعقيب و ايذاء
  زبانعربي
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏م‎‏9‎‏ه‎‏3 / 27/2 BP

  الهجوم علی بيت فاطمة عليهاالسلام تألیف عبدالزهرا مهدی، گزارش و بازگویی داستان غم‌انگیز هجوم اهانت آمیز به خانه زهرای مرضیه(س)، تنها یادگار پیامبر اسلام(ص) و تهدید وی به ضرب و شتم و نیز شرح مظلومیت او و شوی مظلومش، موضوع این پژوهش است.

  پاسخ به اینکه وقوع چنین حادثه‌ای به چه شکلی بوده و زمینه‌ها و عوامل آن چگونه بوده است و از طرفی کارگزاران آن چه کسانی بوده‌اند و از سوی چه کسانی گزارش شده است، از دغدغه‌های اصلی نویسنده این اثر است.

  وی، با قلمی عاطفی و با بهره‌گیری گسترده از منابع متعدد شیعه و سنی، به تفصیل به این جریان پرداخته و با گزارش مستند از دیدگاه‌های صدها تن از عالمان اهل سنت و شیعه به اثبات تاریخی آن می‌پردازد و چگونگی زمینه‌ها و کارگزاران آن را معرفی می‌کند. حکایت تفصیلی این داستان و گزارش‌های مربوط به آن را می‌توان از سرفصل‌های شش‌گانه کتاب به دست آورد.

  سر فصل‌های کتاب عبارت‌اند از: پرهیز و خبردادن وحی قرآنی (شامل احادیث و اخباری از پیامبر(ص)، در مظلومیت اهل بیت و حوادث پس از ایشان)، بازگشت به جاهلیت و گذشتگان، تفصیل جریان هجوم به خانه فاطمه(س)، احادیث و اخبار و دیدگاه‌های فریقین در باره این موضوع، که نیمی از حجم کتاب را به خود اختصاص داده و شامل نقل قول صدها عالم شیعی و سنی در باره هجوم به خانه ام‌ابیهاست.

  تظلم خواهی و نصرت طلبی اهل بیت در باره این موضوع پرسش‌ها و پاسخ‌ها (شامل پرسش‌هایی در زمینه چگونگی و زمان ماجرای هجوم و علت سکوت مظلومانه امام علی(ع) و عدم دفاع وی از حضرت زهرا(س) است).[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص401-402


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها