فضائل و مصائب حضرت زهرا عليهاالسلام

  از ویکی‌نور
  ‏فضائل و مصائب حضرت زهرا عليهاالسلام
  فضائل و مصائب حضرت زهرا عليهاالسلام
  پدیدآورانروحانی، محمد صادق (نويسنده)
  ناشرمهر امیرالمؤمنین (علیه‌السلام)
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1390ش
  چاپ2
  شابک978-964-159-081-1
  موضوعفاطمه زهرا(س)، 8؟ قبل از هجرت - 11ق. - مصایب - پرسش‏ها و پاسخ‏ها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏ر‎‏9‎‏ف‎‏6 27/2 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ‏فضائل و مصائب حضرت زهرا علیهاالسلام، عنوان کتابی است از سید محمدصادق روحانی پیرامون فضایل و مصایب حضرت صدیقه کبری(س).

  اثر حاضر، بخشی از مجموعه استفتائات ایشان است که به‌صورت کتاب به چاپ رسیده است[۱]. مطالب این اثر در دو بخش مجزا ذکر شده و در هر بخش به تعدادی سؤال پاسخ داده شده است که مجموعا پاسخ به 63 سؤال را در این کتاب شاهدیم. بخش اول کتاب پیرامون فضیلت‌های حضرت صدیقه طاهره(س) بیان شده و در آن به 41 سؤال، پاسخ داده شده است و بخش دوم درباره مظلومیت و شهادت آن حضرت(س) است که از سؤال شماره 42 تا 63 را در خود دارد. شیوه ارائه محتوای کتاب چنین است که ابتدا سؤال شخص سؤال‌کننده ذکر می‌شود (و گاه درباره سؤال یا پاسخ در پاورقی توضیحی هم ارائه می‌شود تا برای خواننده بهتر جا بیفتد - مثل پاورقی سؤال 19 در صفحه 41 و 42-[۲]، سپس متن پاسخ آیت‌الله روحانی پس از پایان سؤال مذکور ذکر می‌گردد.

  در بخشی از متن کتاب با عنوان «مصیبت شکستن پهلوى حضرت زهرا(ع)، موضوعى عقیدتى است»، چنین می‌خوانیم:

  س. آیا داستان شکسته ‌شدن دنده و پهلوى بانوى بزرگ اسلام حضرت فاطمه(ع) در هجوم به ‌خانه‌اش، یک داستان تاریخى و بدون رابطه با باورهاى مذهب شیعه و اهل‌بیت(ع) است، یا یک بحث عقیدتى مى‌باشد؟

  ج: باسمه جلت أسمائه

  ظلم و بیدادى که در حق دختر پیامبر حضرت فاطمه زهرا(ع) رفت، از هجوم به خانه تا مصادره مال و شکستن دنده و پهلوى آن بانوى بزرگ، همه و همه به‌خاطر عدالت‌خواهى و ظلم‌ناپذیرى و دفاع از حق و امام معصوم(ع) بود، که فرازهاى مختلف خطبه درخشان آن حضرت گواه روشن و روشنگر این حقیقت است؛ با این بیان، چگونه این جهاد و دفاع بزرگ‌ بانوى اسلام حضرت فاطمه(ع) مى‌تواند از نظریه امامت آسمانى امیر مؤمنان(ع) جدا باشد؟ و اگر در ارتباط با آن باشد - ‌که برابر اسناد فراوان چنین است -‌ در آن صورت دفاع شجاعانه و تلاش خستگى‌ناپذیر و نابرابر او، اصلى است که شیعه را از دیگران ممتاز مى‌سازد؛ پس اگر چنین است، چگونه مى‌تواند ربطى به ‌باور و عقیده ما نداشته باشد و تنها یک داستان غم‌بار تاریخى شمرده شود؟[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: شناسنامه کتاب، ص4
  2. ر.ک: متن کتاب، ص41-42
  3. ر.ک: همان، ص96-97

  منابع مقاله

  شناسنامه و متن کتاب.

  وابسته‌ها