فاطمة الزهرا سلام‌الله‌علیها برتر از زیبایی‌ها

  از ویکی‌نور
  فاطمةالزهرا برتر از زیبایی‌ها
  فاطمة الزهرا سلام‌الله‌علیها برتر از زیبایی‌ها
  پدیدآورانصدیق عربانی، یوسف (نویسنده)
  ناشرنشر روح
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۳۷۹ش
  چاپاول
  موضوعتاریخ و سیره
  زبانفارسی
  تعداد جلد۱ج.
  کد کنگره
  ‏BP 27/۲/ص۴ف۲

  فاطمة الزهرا سلام‌الله‌علیها برتر از زیبایی‌ها تألیف یوسف صدیق عربانی گیلانی، شرح فرازهایی از زندگانی حضرت فاطمه(س) و فضایل و مناقب آن حضرت است که در چهارده فصل تنظیم و به روش توصیفی نگارش شده است.

  نویسنده با بهره‌گرفتن از منابع تاریخی و دینی، ابتدا ابعاد گوناگون شخصیت فاطمه(س) و ویژگی‌های روحانی و سیره اخلاقی آن حضرت را تشریح و ضمن بازگو کردن برخی از خصوصیات آن حضرت، از جمله آفرینش، نسب، توسل انبیا به نام وی، عصمت، مقام شفاعت و آگاهی از علوم، به ذکر نام ها، لقب‌ها و کمالات معنوی این بانوی نمونه پرداخته است.

  ازدواج فاطمه(س) با علی(ع) و عروسی این دو گوهر نور و شیوه همسر داری فاطمه(س)، فضایل فاطمه(س) و آیات نازل شده در شأن وی، از دیگر موضوعاتی است که نویسنده به تشریح آنها پرداخته است.

  ماجرای تصاحب، فدک و موضع گیری فاطمه(س) در برابر آن، خطبه وی و مبارزات سیاسی او در احقاق حق غصب شده خود، مظلومیت این بانوی بزرگوار و شوهرش پس از رحلت رسول خدا از مطالب بعدی کتاب است.

  نویسنده، آن‌گاه به موقعیت فاطمه(س) از دیدگاه قرآن و نزول آیات نازل شده در شأن وی (هل اتی و مباهله) می‌پردازد. همچنین فاطمه(س) از دیدگاه معصومان، فضایل سادات، ذریه فاطمه، مصحف او و جفر جامع آن حضرت، از دیگر مطالبی است که مؤلف آنها را بررسی کرده است.

  در پایان، حدیث کسا، فهرست آیات، احادیث، اشعار و منابع کتاب، آمده است. [۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص283


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها