تحلیل حوادث ناگوار زندگانی حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها

  از ویکی‌نور
  تحلیل حوادث ناگوار زندگانی حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها، (تحلیل تاریخ سیاسی 75 روز پس از وفات پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله)
  تحلیل حوادث ناگوار زندگانی حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها
  پدیدآوراندشتی، محمد (نويسنده)
  ناشرمؤسسه فرهنگی تحقيقاتی اميرالمومنين (علیه‌السلام)
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1391ش
  چاپ7
  شابک978-964-6422-42-3
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  تحلیل حوادث ناگوار زندگانی حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها تحلیل تاریخی سیاسی 75 روز پس از وفات پیامبر(ص) نوشته محمد دشتی (۱۳۳۰-۱۳۸۰ش)، در تاریخ صدر اسلام و حضرت زهراء علیهاالسلام است.

  نوشتار حاضر با رویکرد تحلیل سیاسی تاریخی درصدد پاسخ‌گویی به برخی پرسش‌هایی در خصوص اتفاقات و تحولات بعد از رحلت پیامبر(ص) از قبیل چرایی به‌انحراف کشیده شدن امت اسلامی و بی‌تفاوتی مدافعان اسلام، و همچنین علل دگرگونی‌ها در جامعه اسلام برآمده است. [۱]

  ساختار کتاب در دو بخش تنظیم شده است. بخش اول تحت عنوان بررسی ریشه‌ها به‌صورت کوتاه به بحث از دیدگاه‌های مختلف از جمله تحلیل‌گران خرافاتی، جبرگرایی و... در تحلیل و ارزیابی رویدادهای تاریخ پرداخته و آنها را مورد بررسی و نقد قرار داده است. بخش دوم به شناخت عوامل پیدایش رویدادها در دوره مورد بحث اختصاص یافته است. نویسنده در این راستا به ده عامل مهم اشاره کرده است. بی‌دفاع ماندن مکتب، کنارزدن رهبرمعصوم، خطر شخصیت‌زدگی، سکوت و بی‌تفاوتی آگاهان جامعه، فروپاشی نیروهای دفاعی، بی‌تفاوتی و گوشه‌گیری مردم، عوامل بی‌تفاوتی‌ها، مردم‌شناسی و تحلیل تاریخ، شک و تردید اجتماعی، انتقام و کینه توزی‌های جریان دورویی و برخی مطالب مرتبط دیگر از جمله مباحثی هستند که نویسنده در این بخش به بحث گذاشته است. وی در هر بخش از مطالب یاد شده به ارائه اسناد و مدارک از منابع مختلف تاریخی و روایی پرداخته است.


  پانویس

  1. پیشگفتار ص 17

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن.


  وابسته‌ها