زنان در حکومت امام زمان(عج)

  از ویکی‌نور
  زنان در حکومت امام زمان(عج)
  زنان در حکومت امام زمان(عج)
  پدیدآورانمروجی طبسی، محمد جواد (نویسنده)
  ناشربنياد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1379 ش
  چاپ7
  شابک964-7428-03-0
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - یاوران مهدویت
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ط‎‏2‎‏ز‎‏9
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  زنان در حكومت امام زمان(عج) اثر محمدجواد طبسى، نقش زنان در عصر غيبت و ظهور امام زمان(عج) را مورد مطالعه قرار داده است.

  بنياد فرهنگى امام مهدى(ع) با ارائه اين اثر و آثار ديگر، درصدد است با بالابودن آگاهى‌ها پيرامون فرهنگ مهدويّت، عطر اميد به آينده‌اى روشن را در بين مسلمانان پاشيده و با انعكاس ديدگاه‌هاى متفكران بزرگ اسلامى، انديشه انتظار را بارور سازد.

  ساختار

  زن مظهر جمال و جلال خداوند است. او از آغاز آفرينش تاكنون دوران‌هاى تلخ و شيرينى سپرى كرده است. آنان گاه همراه و در كنار انبياء گام در راه حركت آنان گذارده و از پيامبران زمان خود حمايت كرده‌اند. آنان كسانى هستند كه افتخار آموزگارى بشر را بر عهده گرفتند و دامانشان كانون شكل‌گيرى تمام فضيلت‌هاست. زنان در نهضت بزرگ حضرت مهدى(عج) نيز نقش مهم و شكوهمندى دارند و در همه مراحل انقلاب حضور فعّال دارند. مؤلف با توجه به برخى از روايات حضور 50 زن در ميان ياران امام زمان(عج) را مورد اشاره و به تمجيد از مقام ايشان پرداخته است.

  گزارش محتوا

  مؤلف در ابتدا به طور مختصر به نقش زنان درگذر تاريخ صدر اسلام اشاراتى دارند و ليستى از اين زنان مجاهد و فداكار ارائه مى‌دهد. سپس از نقش زنان در دوران امام على(ع) و دفاع آنان از حريم ولايت سخن مى‌گويد. در دوران غيبت صغرى، مادر بزرگوار امام حسن عسکری(ع) معروف به جدّه به عنوان مفزع و پناه معرّفى شد تا جايى كه بسيارى از كارها، به دست ايشان تا دو سال بعد از رحلت امام حسن عسکری(ع) انجام مى‌گرفت. مؤلف نقش زنان در حكومت امام زمان(عج) را، از نظر زمان و موقعيت، به چهارگونه به ترتيب حضور پنجاه زن در بين ياران امام(ع)، زنان آسمانى، رجعت زنان و زنان سرافراز تقسيم مى‌كند. در بحث رجعت زنان، سيزده زن كه زنده خواهند شد و در لشكر امام زمان به مداواى مجروحان خواهند پرداخت، آمده است. در بحث زنان سرافراز شرح حال هشت زن؛ از جمله ماشطه، ام ايمن، زبيده و قنواء مورد بررسى قرار مى‌گيرد. بررسى فضايل بانوان منتظر، شرايط حضور آنان در حكومت امام زمان(عج)، حقوق زنان و کیفیت حضور اجتماعى آنان در اين حكومت از مباحث ديگر اثر مى‌باشد.

  گزارش وضعيت

  فهرست مطالب در آغاز و فهرست منابع در پايان اثر آمده است.

  منابع مقاله

  پايگاه اطلاع رسانى سراسرى اسلامى(پارسا)، 1388، امام مهدى(عج) در آينه قلم، قم، مؤسسه اطلاع رسانى مرجع

  كتاب حاضر

  وابسته‌ها