صرف روان با حدیث و قرآن

  از ویکی‌نور
  صرف روان با حدیث و قرآن
  صرف روان با حدیث و قرآن
  پدیدآورانپژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (تهيه کننده) امین شیرازی، احمد (نویسنده)
  ناشربوستان کتاب قم (انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم)
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1385 ش
  چاپ4
  شابک978-964-548-305-8
  موضوعزبان عربی - صرف - راهنمای آموزشی قرآن - صرف و نحو
  زبانفارسی
  تعداد جلد3
  کد کنگره
  ‏PJ‎‏ ‎‏6203‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏ص‎‏4
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  صرف روان با حديث و قرآن اثر فارسى احمد امين شيرازى از نويسندگان معاصر درباره علم صرف مى‌باشد كه براى سه رتبه ابتدائى، متوسطه و عالى در نظر گرفته شده و مطابق با معيارهاى آموزشى گردآورى شده است.

  ساختار

  كتاب با مقدمه‌اى از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامى و دو مقدمه از مؤلف آغاز و مطالب در 13 درس تدوين شده است. در پايان هر درس، تمارينى براى خوانندگان، لحاظ شده است.

  نثر كتاب روان و دور از پيچيدگى و قواعد، با عبارت‌هاى رسا و گوياست، همچنين مثال‌ها و شواهد طورى انتخاب شده كه محصل را هر چه زودتر به هدف خود كه فهم آيات و روايات است، مى‌رساند، به علاوه مثال‌ها همه از آيات قرآن و احاديث مى‌باشد.

  گزارش محتوا

  نویسنده در درس اول، به معرفى تعداد دانش‌هاى ادبى پرداخته و به تعريف علم صرف اشاره مى‌كند كه در لغت به معناى «گردانيدن» است و چون در اين علم بحث مى‌شود كه چگونه يك كلمه را به شكل‌هاى مختلفى درآوریم تا معانى گوناگونى از آن فهميده شود، آن را علم صرف ناميده‌اند، همچنين موضوع اين علم را كلمه معرفى نموده‌اند، زيرا كه درباره ساختمان كلمه سخن گفته مى‌شود.

  قسمت دوم درباره صوت و لفظ است و به لفظ مهمل و مستعمل، كلمه و اقسام آن، مصدر و غير مصدر پرداخته شده است.

  نویسنده در دروس بعدى، به فعل و تقسيمات آن، ضمير، اسم فاعل، اسم مفعول پرداخته و اين قسمت، با مباحث ساده و مختصرى در مطالب مذكور خاتمه مى‌يابد.

  در اين كتاب از آوردن الفاظى كه به صورت دليل است، ولى در واقع قانع كننده نوآموز نيست، بلكه به هزل نزدیک ‌ترند تا به جد، پرهيز شده است.

  همچنين مطالبى كه در كتاب ذكر شده، به نحوى است كه از آوردن مطالبى كه درك آن‌ها منوط به خواندن كتاب‌هاى بعد است، خوددارى شده، مانند عبارت «اجتماع نونين، نون اعراب و نون بناء» كه اين مربوط به بحث معرب و مبنى است و نون اعراب و بناء، خود حديث مفصلى است كه آوردن آن براى نوآموز و كسى كه هنوز در الفباى عربى است، صلاح نيست.

  از جمله خصوصيات كتاب اين است كه براى هر درس، سؤال و تمرين قرار داده شده كه اين وسيله‌اى براى دقت بيشتر محصل و جاى گزين شدن مطالب در ذهن اوست.

  در اين كتاب سعى شده مثال‌ها و تمرين‌ها از قرآن، نهج‌البلاغه، احاديث و اخبار اهل‌بيت(ع) باشد تا اولا به اين وسيله نوآموز الفاظ مشابه را خوب بفهمد. مثلاًماضى را فقط در «ضرب» نبيند بلكه امثال آن را از قرآن و كلمات بزرگان اسلام مقايسه كند، ثانيا در ضمن بحث و درس، از معانى والاى قرآن و حديث كه راه گشاى زندگى و درس اخلاق‌اند بهره‌مند شود.

  از ديگر ويژگى‌هاى كتاب اين است كه بعد از هر درس، شواهد، مثال‌ها و نيز تمرين‌ها، ترجمه تحت اللفظى شده، تا يادگيرى آيات و روايات براى نوآموز آسان‌تر باشد.

  وضعيت كتاب

  شواهد درس‌ها در پاورقى كتاب آورده شده است.

  مجموع آيات و رواياتى كه در متن و يا در تمرين‌ها آمده، در آخر كتاب به عنوان فهرست آيات و روايات آورده شده است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب.


  وابسته‌ها