دعاهای قرآن

  از ویکی‌نور
  دعاهای قرآن
  دعاهای قرآن
  پدیدآورانواثقی، حسین (نویسنده)
  ناشردفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، مرکز انتشارات
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1377 ش
  چاپ1
  شابک964-424-495-8
  موضوعدعا در قرآن قرآن - ادعیه
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏104‎‏ ‎‏/‎‏د‎‏7‎‏و‎‏2
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  دعاهاى قرآن، يكى از نوشته‌هاى مختصر پژوهشگر معاصر جناب حجت‌الاسلام آقاى حسين واثقى (متولد 1336ش) است كه در آن، متن و ترجمه ادعيه قرآنى همراه با توضيحاتى بسيار كوتاه و نيز فهرست موضوعى دعاها فراهم آمده است.

  ساختار

  در اين اثر، ساختار روشنى به‌صورت بخش يا فصل‌بندى مشاهده نمى‌شود. نویسنده، دعاها را بر اساس ترتيب تاريخى زندگى دعاكنندگان آورده و به همين جهت از دعاى آدم و حوا شروع كرده و با دعاهاى نوح و ابراهيم و... ادامه داده و با دعاهايى كه خداى كريم به پيامبر اكرم(ص) آموزش داده، به پايان رسانده است.

  گزارش محتوا

  نویسنده كه مدت‌ها از درس استاد حسن حسن‌زاده آملى در حوزه علميه قم استفاده كرده و بارها از زبان ايشان تأكيد بر قرائت قرآن و تدبر در دعاهاى قرآنى را شنيده، شوقش برانگيخته شده و قرآن كريم را چند بار مطالعه كرده و آياتى را كه دربردارنده دعاهاى پيامبران(ع) و فرشتگان و بندگان برگزيده حق يا تعليم خداوند به پيامبرش(ص) است، برگزيده و همراه با توضيحى براى هر دعا در مجموعه‌اى جداگانه تنظيم كرده و براى بيان توضيحات، بيشتر از دو تفسير «مجمع البيان» و «البرهان» و گاهى از تفسير «نور الثقلين» و نيز از كتب روايى، مانند «كافى» و «خصال» بهره برده است.[۱]او در پايان كتاب، فهرست موضوعى دعاهاى قرآنى را نيز در 51 موضوع تنظيم كرده تا موضوع و مباحث مطرح‌شده در هر دعا و تعداد تكرار دعاها در قرآن روشن شود[۲]در اين اثر كوتاه، هرچند توضيحات نویسنده اندك است، ولى روش صحيح نيايش به درگاه الهى با استفاده از ادعيه مذكور در قرآن كريم به‌صورت غير مستقيم آموزش داده مى‌شود و شور و نشاطى معنوى در انسان براى تقويت ارتباط با خدا و اميد به لطف و رحمت الهى برانگيخته مى‌گردد. مؤلف در مواردى نكته‌هايى را نيز براى توضيح و تكميل بحث افزوده است.[۳]

  وضعيت كتاب

  فهرست مطالب كتاب، در آغاز آن و فهرست موضوعى دعاهاى قرآن در پايان آن ذكر شده است.

  پاورقى‌ها به ذكر آدرس آيات قرآنى اختصاص يافته است.

  پانويس

  1. همان، ص 10
  2. همان، ص 119 - 135
  3. همان، ص 28، 42، 43 و...

  منابع مقاله

  دعاهاى قرآن، حسين واثقى، مركز انتشارات دفتر تبليغات اسلامى حوزه علميه قم، چاپ اول 1377ش.


  وابسته‌ها