سیر تکاملی تاریخ قرآن و تفسیر

  از ویکی‌نور
  سیر تکاملی تاریخ قرآن و تفسیر
  سیر تکاملی تاریخ قرآن و تفسیر
  پدیدآورانفضایی، یوسف (نویسنده) حیدری، محمد (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرسیر تکاملی تاریخ قرآن و تفسیر
  ناشرمؤلفين
  مکان نشرتهران - ایران
  چاپ1
  موضوعتفاسیر

  قرآن - تاریخ

  قرآن - رسم الخط و کتابت
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏72‎‏ ‎‏/‎‏ف‎‏6‎‏م‎‏3‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  سير تكاملى تاريخ قرآن و تفسير تأليف محمد حيدرى و دكتر يوسف فضايى و به زبان فارسى است.

  اين كتاب به معرفى کیفیت تاريخ تكاملى قرآن، تنظيم و تدوين آيات و سوره‌ها و تكون شكل ظاهرى آن، از نظر تحول رسم الخط و زبان آن، از جهات تحول و تكامل حروف، حركات، اعراب زبان و خط قرآن و تحقيق در چگونگى تاريخ تكون و تكامل زبان و خطهايى كه قرآن در قرون اوليه با آنها نوشته و خوانده مى‌شده پرداخته و تاريخ تكاملى تفسير قرآن از زمان پيامبر اكرم صلى‌اللّه‌عليه‌وآله‌و‌سلم تا زمان حاضر را مورد بحث و بررسى قرار مى‌دهد. به اعتقاد نويسندگان كتاب اين اثر نسبت به ساير آثارى كه در زمينه تاريخ قرآن نگاشته شده داراى امتيازاتى است: اولا برخلاف آن آثار كه تفصيلى و تخصصى‌اند، اجمالى و براى عموم علاقمندان قابل فهم است.

  در اين كتاب علاوه‌بر بررسى تاريخ تدوين قرآن به بررسى تاريخ تدوين تفسير نيز پرداخته شده است. 3-در آن کتاب‌ها تنها از تاريخ تكون ظاهر قرآن بحث شده، ولى از نظر بيان سير تكاملى آن بحثى به ميان نيامده است از اين‌رو در اين كتاب تاريخ تكاملى قرآن و تفسير، با استناد و ارجاع به منابع موثق قديم و جديد مورد تحقيق قرار گرفته است.

  ساختار

  كتاب مشتمل بر يك مقدمه و دو بخش، كه هر بخش خود داراى دو فصل است، مى‌باشد: بخش اول: «كلياتى در شناخت زبانها و خطوط و خط عربى و رسم الخط قرآن» فصل اول اين بخش عناوينى چون: آغاز تكلم و پيدايش

  زبان، نظريات دانشمندان در چگونگى پيدايش و تكامل زبان و طبقه‌بندى زبانها از لحاظ تغيير و ثبوت ساختمان واژه‌ها و الفاظ را دربردارد.

  فصل دوم: پيدايش خط‌نويسى و مراحل تكامل آن به عناوينى چون: عقايد مختلف در کیفیت پيدايش خط‌نويسى، مراحل تكامل خط و گونه‌هاى مختلف آن، مبتكران خط تصويرى و كاشف آن، منشأ پيدايش خط ميخى، منشأ خط عربى و خطوط رايج در دوره اسلامى، تحول خط عربى اسلامى، کیفیت نقطه‌گذارى حروف عربى و...مى‌پردازد.

  بخش دوم: «كلياتى در تاريخ تدوين و تفسير قرآن»: فصل اول: تاريخ تدوين و تكون شكل قرآن، عناوينى چون: سخنى دربارۀ محتوا و مفاهيم قرآن، نخستين شكل قرآن و...، نخستين خطى كه آيات قرآن با آن نوشته شد، حافظان و كاتبان قرآن، قاريان قرآن و طبقات قرّاء، شروع تدوين قرآن و... را دربرمى‌گيرد.

  فصل دوم: مختصرى از تاريخ تكاملى تفسير قرآن، به عناوينى چون: تفسير آيات قرآن در زمان حيات پيامبر و اصحاب و تابعين، تفسيرهاى مهم و معروف اهل سنت، تفسيرهاى مهم و مفسيرين بزرگ شيعه، نخستين تفسير مدوّن در شيعه، تفسير در ميان فرقه‌هاى ديگر شيعه و انتقاد از تفسير و نقل بعضى نمونه‌ها از تفسير مى‌پردازد.در ابتداى كتاب فهرست مطالب و در پايان هم فهرست منابع كتاب درج شده است.

  نسخه‌شناسى

  نويسندگان كتاب آقايان محمد حيدرى و دكتر يوسف فضايى هستند.اين كتاب در قطع وزيرى با جلد گالينگور در 368 صفحه نخستين‌بار از سوى مؤلفان منتشر شده است.سال و محل انتشار كتاب نامعلوم است.