الوقف القرآني و أثره في الترجيح عند الحنفية

  از ویکی‌نور
  الوقف القرآني و اثره فی الترجیح عند الحنفیه
  الوقف القرآني و أثره في الترجيح عند الحنفية
  پدیدآورانکرار، عزت شحاته (نویسنده)
  ناشرمؤسسة المختار
  مکان نشرقاهره - مصر
  سال نشر1424 ق
  چاپ1
  شابک977-382-005-X
  موضوعتفاسیر فقهی - حنفیه قرآن - تجوید
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏80‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏ک‎‏4‎‏و‎‏7‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الوقف القرآني و أثره في الترجيح عند الحنفية، تألیف عزت شحاته کرار، نوشتارى است كه به بررسى موضوع وقف، از جمله علوم قرآنى كه مسلمانان نسبت بدان اهتمام ويژه‌اى دارند، مى‌پردازد.

  نویسنده پس از بررسى اين موضوع، تأثير آن را در آراء فقهى حنفى‌ها يادآور مى‌شود چراكه به گفتۀ نویسنده فقيهان حنفى در برخى موارد براى ترجيح ديدگاه فقهى خويش بر ساير ديدگاه‌ها به وقف استناد جسته‌اند و از آن به عنوان مرجعى فقهى بهره برده‌اند.يادآورى اين نكته لازم است كه اختلاف ديدگاه فقيهان در مورد وقف در بعضى آيات جداى از بعضى ديگر منشأ اختلاف ديدگاه‌هاى فراوانى در زمينۀ فروع فقهى گرديد، كه در آثار فقهى و تفسيرى به خوبى مشهود است.

  نگارنده ابتدا به بيان آياتى كه در اين نوشتار موضوع بحث قرار گرفته‌اند پرداخته پس از آن به خاستگاه قرائات مختلف پرداخته و فوائد تعدد قرائات و اركان قرائت صحيح را يادآور مى‌شود و در ادامه به تعريف وقف و اهميت آن، اقسام وقف(تام، كافى، حسن و قبيح) و نيز رموز وقف پرداخته و غير توقيعى بودن وقف در آيات را يادآور مى‌شود.

  در بخش ديگرى از كتاب به بررسى تأثير وقف در ترجيح آراء فقهى حنفيه بر ديدگاه فقهاء ساير مذاهب پرداخته شده و ادلۀ حنفيه بر ترجيح ديدگاه خويش بيان و مورد مناقشه قرار گرفته و ديدگاه برگزيده در موضوع مورد نظر ارائه شده است.

  ساختار

  كتاب داراى يك مقدمه به قلم نویسنده و دو فصل ذيل و يك خاتمه مى‌باشد: الفصل الاول: «نشأة القرائات القرآنية و تعريف الوقف و أقسامه» سه مبحث ذيل را دربر مى‌گيرد:المبحث الاول:القرائات القرآنية.

  المبحث الثاني: تعريف الوقف و أهميته.المبحث الثالث:أقسام الوقف. الفصل الثاني: «الوقف و اثر، في الترجيح عند الحنفية» عناوين ذيل را دربر دارد:1-مباشرة الزوجة بعد انقطاع الدم.2-القصاص. 3-قتل المسلم بالذمي.4-نكاح أم الزوجة و الربيبة.5-فرضية العمرة. 6-من محظورات الإحرام.7-جزاء قتل الصيد في الحرم.8-حكم الخوض في المتشابه من الآى.9-التسمية عند الذبح.10-شهادة المحدود في القذف.

  در پايان نيز فهرست منابع و مآخذ و نيز فهرست مطالب كتاب درج شده است.

  نسخه شناسى

  نوشتار حاضر در برنامه به قلم دكتر عزت شحاتة كرار و به زبان عربى نگارش يافته و در قطع وزيرى با جلد گالينگور در 92 صفحه براى بار نخست در سال 1424 ه‍/ 2003‌م توسط «مؤسسة المختار للنشر و التوزيع» قاهره، منتشر شده است.

  منابع مقاله

  مقدمه نویسنده و متن كتاب