پژوهشی در وقف و ابتدا

  از ویکی‌نور
  پژوهشی در وقف و ابتدا
  پژوهشی در وقف و ابتدا
  پدیدآورانسادات فاطمی، جواد (نویسنده)
  عنوان‌های دیگربررسی تحلیلی مبانی و آراء مشاهیر علمی قرائت در خصوص وقف و ابتدا در قرآن کریم
  ناشرآستان قدس رضوی، شرکت به نشر
  مکان نشرمشهد مقدس - ایران
  سال نشر1382 ش
  چاپ1
  شابک964-333-817-7
  موضوعقرآن - تجوید قرآن - قرائت
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏80‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏س‎‏2‎‏پ‎‏4
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  پژوهشى در وقف و ابتدا تألیف سیدجواد سادات فاطمی کتابی است كه با نظر به ضرورت و اهميت وقف و ابتدا و با توجه به نقش كاربردى آن، قواعد اساسى و بنيادين اين دانش را مورد بررسى و پژوهش قرار داده و به نقد و تحليل ديدگاه‌هاى بزرگان و صاحب‌نظران به نام اين رشتۀ علمى پرداخته است.همچنين براى نماياندن فضاى روشن‌ترى از اين موضوع، تاريخچۀ منابع تدوين يافته در اين باب را همراه با نگاهى به سير تطور و تحول آن يادآور شده است.

  تعريف وقف و ابتدا و ضرورت آشنايى با قواعد اين دو، مبانى و معيارهاى اصولى وقف و اقسام وقف، قواعد و اقسام ابتدا و اقسام ابتدا و نيز ارائه روشى جديد براى تقسيم‌بندى وقف و ابتدا، محتواى كتاب را شكل مى‌دهند.

  ساختار

  كتاب مشتمل بر يك مقدمه و هشت فصل مى‌باشد.

  گزارش محتوا

  فصل اول:

  «كليات» که به مباحثى چون:تعريف وقف و ابتدا، اهميت وقف و ابتدا، ضرورت آشنايى با قواعد وقف و ابتدا و سير تطور تأليف در دانش وقف و ابتدا پرداخته است.

  فصل دوم:

  «مبانى و معيارهاى اصولى وقف» عناوينى چون:اتمام نفس، وقف بر انتهاى آيات و غيره را در بر مى‌گيرد.

  فصل سوم:

  «تقسيم‌بندى وقف(1)»، به وقف تام، وقف كافى، وقف حسن، وقف قبيح پرداخته و فصل چهارم: «تقسيم‌بندى وقف(2)» به وقف لازم، وقف مطلق، وقف جايز، وقف مجوّز لوجه، وقف مرخّص للضرورة و وقف ممنوع را مورد بررسى و نقد و تحليل قرار داده و فصل پنجم و ششم تحت همين عنوان يعنى تقسيم‌بندى وقف به وقف لازم، وقف جايز با اولويت وقف، وقف جايز مستوى الطرفين، وقف جايز با اولويت وصل، وقف معانقه، وقف سنت، وقف كافى، وقف صالح و غيره و ارائه نقد و تحليل در اين زمينه پرداخته است.

  فصل هفتم:به «قواعد و اقسام ابتدا»، و فصل هشتم:به ارائه «روشى جديد براى تقسيم‌بندى وقف و ابتدا»پرداخته است.در پايان منابع و مآخذ نگارش اين اثر يادآورى شده است.

  نسخه‌شناسى

  اين كتاب نوشتۀ آقاى سيد جواد سادات فاطمى است و در قطع رقعى با جلد شوميز در 183 صفحه چاپ اول آن در سال 1382 شمسى از سوى انتشارات «به نشر»(انتشارات آستان قدس رضوى» منتشر شده است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب