الأرض

  از ویکی‌نور
  الأرض
  الأرض
  پدیدآورانعبیدی، خالد فایق (نویسنده)
  ناشردار الکتب العلمية، منشورات محمد علي بيضون
  مکان نشربیروت - لبنان
  سال نشر1426 ‌‎ق یا 2005 م
  چاپ1
  موضوعقرآن - اعجاز قرآن و علوم
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏103‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏2‎‏س‎‏8‎‏ ‎‏4‎.‎‏ش*
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الأرض چهارمين جلد از مجموعۀ چندجلدیومضات اعجازية من القرآن و السنة النبوية نوشته دكتر مهندس خالد فائق العبيدى و به زبان عربى است.نویسنده در این جلد به معرفى اعجاز قرآن كريم در بيان مسائلى دربارۀ كرۀ خاکى (زمين) و كوه‌ها و نيز معادن موجود در دل زمين پرداخته است.

  اعجاز قرآن دربارۀ اينكه شكل زمين بيضوى است و نه كروى، و نيز اعجاز آن در باب طبقات هفت‌گانه زمين-كه به اعتقاد نویسنده مراد از آيۀ شريفه «اللّه الذى خلق سبع سموات و من الارض مثلهنّ...»طلاق12/، طبقات هفت‌گانه زمين است-و اينكه طبقۀ زيرين نسبت به طبقه برين از وزن بيشترى برخوردار است و...

  از جمله موضوعاتى است كه در این كتاب بدانها پرداخته شده است. مطالبى كه كتاب آسمانى ما دربارۀ كوه‌ها و نقشى كه آنها در جلوگیرى از فروپاشيدن زمين ايفا مى‌كنند امروزه توسط علم جديد مورد تأييد قرار گرفته است و این خود دليل و گواهى بر اعجاز این كتاب مقدس مى‌باشد.

  در این كتاب هم‌چنين به موضوعاتى نظير زلزله، خسف(به این معنا كه زمين اهل خود را در خود فرومى‌كشد)، معادن گوناگون زمين يعنى معادن آهن، طلا، نقره و...كه در قرآن كريم از آنها ياد شده پرداخته مى‌شود و راز انتخاب سرزمين مكه به عنوان مكان بيت‌اللّه الحرام و محل نزول وحى و بعثت پيامبر اكرم(ص) بيان مى‌شود.

  ساختار

  كتاب داراى یک مقدمه و هفت فصل ذيل مى‌باشد:

  الفصل الاول:كوكب الارض، كه عناوين:جيولوجيا الارض، و الاستنتاج را دربرمى‌گیرد.

  الفصل الثاني:الجبال كه عنوان:السبق القرآني في الجبال را شامل است.

  الفصل الثالث:البراكين و الزلازل و الهزات الارضية.كه عناوين:علم الزلازل و الزلازل في القرآن الكريم را دربردارد.

  الفصل الرابع:الخسف و الانزلاقات و الانهيارات الارضية كه شامل عناوين:هبوط المنشآت و خسف الارض و الخسف في القرآن الكريم مى‌باشد.

  الفصل الخامس:المعادن في الارض

  الفصل السادس:أرض مكة

  الفصل السابع:شهادات و مؤتمرات

  در پایان ساير آثار مؤلف معرفى و فهرست مطالب كتاب نيز آمده است.

  نسخه‌شناسى

  كتاب به قلم مهندس خالد فائق العبيدى است و در قطع وزيرى با جلد شوميز در 112 صفحه اولین‌بار در سال 1426 هجرى قمرى-2005 ميلادى توسط «دار الكتب العلمية» بيروت منتشر شده است.


  وابسته‌ها