تجوید عمومی

  از ویکی‌نور
  تجوید عمومی
  تجوید عمومی
  پدیدآورانسادات فاطمی، جواد (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرآشنایی با مباحث کاربردی تجوید قرآن کریم به روایت حفص از عاصم
  ناشرآستان قدس رضوی، شرکت به نشر
  مکان نشرمشهد مقدس - ایران
  سال نشر1383 ش
  چاپ3
  موضوعقرآن - تجوید - راهنمای آموزشی قرآن - قرائت - راهنمای آموزشی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏79‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏س‎‏2‎‏ت‎‏3
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  تجويد عمومى كتابى است به قلم سيد جواد سادات فاطمى كه در جهت آشنا ساختن علاقمندان با مباحث كاربردى تجويد قرآن كريم نگاشته شده است.مباحث تجويدى در اين اثر بر مبناى روايت حفص از عاصم تنظيم گشته است.در اين كتاب سعى بر آنست كه مطالب تجويدى كه صرفا جنبۀ عملى دارند مطرح شود و حتى الامكان قسمتهاى غيركاربردى حذف گردد.در هربخش مثالها و تمرينهاى متنوعى در اختيار خواننده قرار داده شده است كه به يادگيرى اين فن كمك شايانى مى‌نمايد.

  در طرح مباحث از تعاريف ساده و روان و خالى از اصطلاحات و تقسيم‌بندیهاى غامض و پيچيده استفاده شده تا تمام توان فراگيرى قرآن‌آموز در جهت عمل به احكام اوليه تجويدى صرف گردد.

  با توجه به تفاوت نظرات علماى تجويد در بعضى موارد، نظر «ابن جزرى» كه از محققان بزرگ علم قرائت در قرن نهم بوده مبناى نوشتار قرار گرفته است.

  مطالب كتاب در دو بخش حروف و احكام تنظيم شده است:در بخش حروف فقط ده حرف كه تلفظ آنها در عربى با فارسی كاملا متفاوت است مطرح گرديده و در بخش احكام به احكام تفخيم و ترقيق، نون ساكن و تنوين، ميم ساكن، غنّه و موارد آن، ادغام، مدّ و چند حكم استثنائى ديگر پرداخته شده و در پايان اين نوشتار نيز رموز و نشانه‌هاى وقف توضيح داده شده است.

  ساختار

  كتاب داراى يك مقدمه و بخش‌هاى ذيل مى‌باشد:

  (بخش اول:حروف): آشنايى با حروف، آشنايى با صفات مهم،

  (بخش دوم:احكام): احكام تفخيم و ترقيق، احكام نون ساكن و تنوين، احكام ميم ساكن، غنّه و موارد آن، احكام ادغام، احكام مد، چند حكم استثنايى، آشنايى با رموز وقف.

  ويژگى

  ويژگى اين اثر اختصار و كوتاهى آن و نيز جنبۀ آموزشى داشتن آن است.لذا بدين منظور در پايان هربحث براى كسب مهارت بيشتر تمرينهایى در اختيار خواننده قرار داده شده است.

  نسخه‌شناسى

  اين كتاب به قلم سيد جواد سادات فاطمى نگاشته شده و در قطع رقعى با جلد شوميز در 52 صفحه براى بار سوم از سوى انتشارات آستان قدس رضوی «به نشر» در سال 1383 شمسى منتشر شده است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب