الوراثة و الإستنساخ

  از ویکی‌نور
  الوراثة و الإستنساخ
  الوراثة و الإستنساخ
  پدیدآورانعبیدی، خالد فایق (نویسنده)
  ناشردار الکتب العلمية، منشورات محمد علي بيضون
  مکان نشربیروت - لبنان
  سال نشر1426 ق یا 2005 م
  چاپ1
  موضوعقرآن - علوم قرآنی
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏104‎‏ ‎‏ع‎‏2‎‏و‎‏4‎‏*
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الوراثة و الاستنساخ عنوان يازدهمين جلد از مجموعۀ «ومضات اعجازية من القرآن و السنة النبويه» نوشتۀ دكتر خالد فائق العبيدي و به زبان عربى است.

  نویسنده در اين كتاب در پى اثبات اعجاز قرآن كريم در زمينه بيان مسائل مربوط به علم ژنتيك و نيز پرداختن سنت نبوى به اين نوع از مسائل مى‌باشد.در اين كتاب همچنين «نظريه تكامل» داروين كه ره‌آورد آن الحاد عده زيادى از مردم است مورد نقد قرار گرفته و موضوع «شبيه‌سازى» Coning نيز تحليل و بررسى مى‌شود.

  مقايسه بين وراثت از ديدگاه اسلامى و ديدگاه علم و مراحل چندگانه تكوّن انسان، مهندسى ژنتيك و شبيه‌سازى انسان، تعريف لغوى و اصطلاحى واژۀ «استنساخ» یا همان شبيه‌سازى و انواع آن، مقايسه بين تكثير طبيعى و تكثير از طريق شبيه‌سازى، مشكلات و موانع فنى در مسير شبيه‌سازى و نيز فوائد مورد انتظار از آن، مشكلات قانونى و اجتماعى و نيز ديدگاه شرع در اين‌باره در فصل دوم اين كتاب مطرح شده است.

  در فصل سوم ديدگاه قرآن كريم در مورد آفرينش انسه‌گانها و ردّ نظريه تكامل داروين با استناد به گفته‌هاى دانشمندان و متخصصان غربى بيان شده است.

  در بخش ملحقات دو مكتب «داروينيسم» و «فرويديسم» تعريف و مشهورترين افراد اين مكاتب و مهمترين افكار و عقايد آنها، نقش يهود در تبليغ نظريه داروينيسم، داروينيسم جديد و...توضيح داده شده است.همچنين فتاواى شرعى در موضوعات تلقيح مصنوعى، شبيه‌سازى و بانك اعضاء بدن انسان در قسمتى ديگر از بخش ملحقات بيان شده است.

  ساختار

  كتاب مشتمل بر يك مقدمه و سه فصل ذيل و بخش ملحقات مى‌باشد:

  الفصل الاول:الوراثة بين المنظور الاسلامى و العلم التطبيقى

  الفصل الثاني:الهندسة الوراثية و الاستنساخ البشري

  الفصل الثالث:الضربة القاضية للداروينية.

  در بخش ملحقات عناوين ذيل مورد بحث واقع شده است:

  ملحق(1):الداروينيه.

  ملحق(2) الفرويدية

  ملحق(3): فتاوى شرعية في التلقيح المصنوعى و الاستنساخ و نبوك الأعضاء.

  در پايان هم ساير آثار مؤلف معرفى و فهرست مطالب كتاب آمده است.

  نسخه‌شناسى

  كتاب به قلم مهندس خالد فائق العبيدى نوشته و در قطع وزيرى با جلد شوميز در 117 صفحه براى اولین‌بار در سال 1426 هجرى قمرى-2005 ميلادى از سوی «دار الكتب العلمية» بيروت منتشر شده است.