شهود و شناخت

  از ویکی‌نور
  ‏شهود و شناخت
  شهود و شناخت
  پدیدآورانممدوحی، حسن (نويسنده)

  جوادی آملی، عبدالله (مقدمه‌نویس)

  علی بن حسین(ع)، امام چهارم (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرالشهود و المعرفه: ترجمه الصحیفه السجادیه و شرحها ** ترجمه و شرح صحیفه سجادیه ** صحیفه سجادیه. شرح
  ناشربوستان کتاب قم (انتشارات دفتر تبليغات اسلامی حوزه علميه قم)
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1388ش
  چاپ4
  شابک978-964-09-0314-8
  موضوععلی بن حسین(ع)، امام چهارم، 38 - 94ق. - دعاها - علی بن حسین(ع)، امام چهارم، 38 - 94ق. صحیفه سجادیه - نقد و تفسیر
  زبانفارسی
  تعداد جلد4
  کد کنگره
  /ع۷ ص۳۰۲۸ ‎ 267/1 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  شهود و شناخت، اثر آیت‌الله حسن ممدوحی کرمانشاهی (معاصر)، ترجمه و شرحی است بر صحیفه سجادیه.

  این کتاب، حاصل سلسله گفتارهایی است درباره شرح دعاهای صحیفه سجادیه که ابتدا از طریق رادیو معارف ایراد شده و سپس، به دلیل استقبال از آن، به‌صورت حاضر، گردآوری و تنظیم شده است[۱].

  برخی از ویژگی‌های کتاب، به شرح ذیل می‌باشد:

  1. صحیفه سجادیه، ذخیره‌ای عظیم و میراثی برتر از همه ارزش‌هاست که امام سجاد(ع) بر امت ارزانی داشته است و بلندای محتوا و مضمون این صحیفه الهی، معرفت و شناختی است که از مبدأ وحی سرچشمه گرفته و چهارچوب جهان‌بینی در آیین مقدس اسلام و مکتب دعا، بر این مبنا پی‌ریزی شده است؛ به دیگر سخن، شهود، در دید معصومانه اولیای دین، پایه شناخت و جهان‌بینی آنان است و این واقعیت حیرت‌انگیز در فرازهای گوناگون دعاها و نیایش‌ها و شکل و محتوای آنها پیداست؛ ازاین‌رو، مترجم ترجمه و شرح این صحیفه را «شهود و شناخت» گذاشته است.
  2. شیوه کار مترجم، بدین صورت است که ابتدا هریک از دعاهای صحیفه سجادیه، به فرازهای متعددی تقسیم شده و پس از ترجمه، به شرحی مختصر و بیان نکاتی که به نظر برجسته‌تر می‌نمود، مبادرت گردیده و غالب مطالب طرح‌شده در شرح، با سعی در ساده‌نویسی، از قرآن کریم، تفسیرها و کتاب‌های روایی، عرفانی و فلسفی مرجع، مانند: «تفسیر المیزان»، «نهج‌البلاغه»، «اسفار»، «شفا»، «فصوص الحكم»، «فتوحات مکیه»، «تمهيد القواعد» و... برگرفته شده و تنظیم و تبیین، گردیده است.
  3. در ترجمه کتاب، سعی بر آن بوده که معنا، به مقصد و مرام امام(ع) بسیار نزدیک باشد؛ چنان‌که هنر ترجمه، در همین است؛ زیرا مترجم معتقد است ترجمه لغات و چینش آنها در کنار یکدیگر، آفت بزرگی است که چه‌بسا موجب دور شدن از مقصد می‌شود. ازاین‌روی برای یافتن معانی نزدیک به افق دعا، تأمل فراوانی داشته است[۲].

  در قسمتی از کتاب، به توضیح و تشریح آثار و فواید دعا پرداخته شده است که عبارتند از پر کردن خلأ فطری انسان، ارتباط با قدرت نامحدود، خداباوری، خودشناسی، آثار شگرف غیر قابل محاسبه، آشنایی با معارف بلند الهی و تربیت انسان کامل[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ج1، ص37
  2. ر.ک: همان، ص38-39
  3. ر.ک: متن کتاب، همان، ص158-168

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها