اسرار خاموشان (شرح صحیفه سجادیه)

  از ویکی‌نور
  اسرار خاموشان (شرح صحیفه سجادیه)
  اسرار خاموشان (شرح صحیفه سجادیه)
  پدیدآورانعلی بن حسین(ع)، امام چهارم (نویسنده) خلجی، محمدتقی (شارح)
  عنوان‌های دیگرصحیفه سجادیه. شرح
  ناشرپرتو خورشيد
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1383 ش
  چاپ1
  شابک964-95914-0-0
  موضوععلی بن حسین(ع)، امام چهارم، 38 - 94ق. صحیفه سجادیه - نقد و تفسیر
  زبانفارسی
  تعداد جلد2
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏267‎‏/‎‏1‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏8‎‏ ‎‏ص‎‏304223‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اسرار خاموشان اثر محمدتقى خلجى، شرح فارسی صحيفه سجاديه مى‌باشد.

  ساختار

  اسرار خاموش شامل سه جلد مى‌باشد كه در جلد دوم ديباچه‌اى بر دعا و بخش اول كه مربوط به سپاس و ستايش است، آمده است و در جلد دوم شامل نيايش دوم تا پنجم مى‌باشد كه نيايش پيامبر، ملائكه، پيروان رسولان و تصديق كنندگان ايشان، و نيايش پنجم شامل خود و خاندان و دوستدران مى‌باشد.

  گزارش محتوا

  کتاب حاضر، علاوه بر «ديباچه‌اى بر دعا»، ترجمه و شرح مجموعه مبارکى است كه با نام «صحيفه كامله سجاديّه» و «زبور آل محمّد» و «انجيل اهل‌بيت» شهره است.

  اين میراث جاویدان از آل محمد(ص)، پس از شهادت شهيدان و اسارت اسيران، در شكل و قواره دعا شكل گرفت. در روزگار سلطه و عصر سكوتِ سياه آل ابوسفيان و آل مروان، امام(ع) به لحاظ رسالت سنگینى كه بر دوش داشت و مسئولیت ابلاغ و تحقق آن نيز بر عهده او بود، بى‌آنكه امكان تأسيس مجلس درس يا حلقه بحثى داشته باشد این اثر ماندگار را آفريد و به دو فرزند گرامى‌اش؛ امام محمد باقر(ع) و زيد شهيد، املاء فرمود[۱].

  در حقيقت امام(ع) به مدد دعا و گفتگوى با خداوند، به روش تربيتى و اسلوب تعليمى مبتنى بر رابطه انسان با خداوند، به همه جوانبِ حيات مادّى و معنوى آدمى و نيازهاى انسانى او پرداخت. به روش و اسلوبى بديع، مباحث نظرى و بحث‌هاى دقيقِ علمى در حوزه‌هاى معرفت را تبيين كرد[۲].

  در بخش ديباچه‌اى بر دعا[۳] به مفهوم دعا[۴]، ادب[۵]، آداب دعا[۶]، شرايط استجابت دعا[۷]، زمینه شكل گیرى صحيفه سجاديه[۸] پرداخته شده است.

  جلد دوم کتاب، به شرح و ترجمه کتاب پرداخته شده است[۹]. شيوه این کتاب چنين است كه در ابتدا متن صحيفه سجاديه در هر بخش آمده، سپس ترجمه آن نوشته شده است در ادامه طى چندين عنوان به شرح و توضيح عبارات صحيفه پرداخته است.

  پانويس


  منابع مقاله

  متن و مقدمه کتاب