شرح الصحیفة الکاملة السجادیة

  از ویکی‌نور
  شرح الصحیفة الکاملة السجادیة
  شرح الصحیفة الکاملة السجادیة
  پدیدآورانمیرداماد، سید محمدباقر بن محمد (نویسنده)

  رجایی، سید مهدی (محقق)

  میردامادی، محمود (اهتمام)
  ناشرمهديه ميرداماد
  مکان نشرايران - اصفهان
  سال نشر1406ق.
  چاپچاپ يکم
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf


  شرح الصحيفة الكاملة السجادية، اثر سید محمدباقر میرداماد (متوفی 1041ق)، شرحی است به زبان عربی بر «الصحیفة الکاملة السجادیة» که با تحقیق سید مهدی رجایی و به اهتمام سید محمود میردامادی، به چاپ رسیده است.

  الصحیفة الکاملة السجادیة

  «الصحیفة الکاملة السجادیة»، کتابی است منسوب به امام سجاد(ع) که بعد از «قرآن» و «نهج‌ البلاغة»، مهم‌ترین و ارزشمندترین اثر مکتوب اسلام است و از آن به‌عنوان «قرآن صاعد»، «اخت القرآن»، «انجیل اهل‌بیت(ع)» و «زبور آل‌محمد(ص)» نام برده‌اند. این کتاب شامل 54 دعا است که دربرگیرنده مسائل مختلف اسلامی است؛ در حقیقت صحیفه تعلیم‌دهنده دین و اخلاق در لباس دعا است و امام سجاد(ع) در قالب دعا، شریعت الهی و اخلاق محمدی(ص) را تشریح می‌نماید. این کتاب شریف توسط امام سجاد(ع) انشا شده و امام محمد باقر(ع) آن را یادداشت و ضبط فرموده است. بعدها زید بن علی(ع) برادر امام محمد باقر(ع)، یک نسخه از آن را برای فرزندش یحیی بن زید به میراث می‌گذارد و او را به حفظ و حراست از آن توصیه می‌کند[۱].

  شرح

  به دلیل اهمیت و جایگاه ویژه کتاب «صحیفة السجادیة»، ترجمه و شروح بسیاری پیرامون این کتاب نوشته شده است که شرح حاضر، از جمله آنها می‌باشد. این شرح، از جمله مختصرترین شروحی است که بر این کتاب نوشته شده و از جمله ویژگی‌های بارز آن، این است که علاوه بر پرداختن به مباحث فلسفی، رجالی، هیئت و...، متضمن مباحث لغوی عمیقی پیرامون لغات و الفاظ ادعیه بوده و شارح با اسلوب و سبکی متمایز، به این مسائل پرداخته است[۲].

  شیوه شرح بدین صورت است که ابتدا فرازی از متن اصلی به‌صورت «قوله:... الخ» آورده شده و در ادامه، به تشریح و توضیح مفردات و مطالب آن فراز، پرداخته شده است.

  پانویس

  1. ر.ک: بی‌نام
  2. مقدمه، ص34

  منابع مقاله

  1. مقدمه.
  2. بی‌نام، «الصحیفة الکاملة السجادیة (ناشر میثم تمار)»، دانشنامه تخصصی کتاب‌شناسی و زندگی‌نامه ویکی‌نور.  وابسته‌ها