صحیفه زمردین در سخنان سیدالساجدین و سرچشمه حیات

  از ویکی‌نور
  صحیفه زمردین در سخنان سیدالساجدین و سرچشمه حیات
  صحیفه زمردین در سخنان سیدالساجدین و سرچشمه حیات
  پدیدآورانحسن‌زاده آملی، حسن (نویسنده) نائیجی، محمد حسین (مترجم)
  عنوان‌های دیگر‏صحيفه زمردين در سخنان سيد ساجدين: ترجمه و متن الصحيفه الزبرجديه في کلمات سجاديه

  صحيفه زمردين در سخنان سيد الساجدين

  سر چشمه حيات: ترجمه و متن قصيده ينبوع الحياه
  ناشرال‍ف‌. لام‌. م‍ي‍م‌
  مکان نشرايران - قم
  سال نشر1382ش.
  چاپچاپ يکم
  شابک964-93307-5-5
  موضوععلی بن حسین(ع)، امام چهارم، 38 - 94ق. صحيفه سجاديه - نقد و تفسير

  شعر عربي - قرن 20م. - ترجمه شده از فارسی

  شعر فارسی- قرن 14 - ترجمه شده از عربي

  دعاها
  زبانفارسی - عربي
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏/ع‎‏8‎‏ ‎‏ص‎‏3042 / 267/1 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  صحیفه زمردین در سخنان سیدالساجدین و سرچشمه حیات، ترجمه «الصحيفة الزبرجدية في كلمات سجادية» و «سرچشمه حیات»، ترجمه «قصيدة ينبوع الحياة» از آثار علامه حسن‌زاده آملی (متوفی 1400ش)، به قلم محمدحسین نائیجی است.

  در این کتاب، پس از مقدمه مترجم، متن کامل رساله «الصحيفة الزبرجدية في كلمات سجادية» و سپس ترجمه آن جداگانه ارائه شده است. اما متن «ينبوع الحياة» و ترجمه آن «سرچشمه حیات» یک صفحه در میان ذکر شده است.

  محمدحسین نائیجی در مقدمه‌اش بر کتاب با ذکر جملاتی از اولین دعای صحیفه کامله سجادیه، بر این نکته تأکید می‌کند که سخنان امام سجاد(ع) چنان اوج دارد که شرح هر جمله‌ای را کتابی وافی نیست و صعود به قله بلندش، عنقای بلندپرواز را میسور نه. به همین خاطر علامه حسن‌زاده آملی در رساله «الصحيفة الزبرجدية في كلمات سجادية» بخشی را اختصاص به کلمات عرشی ائمه اطهار(ع) داده‌اند، که هر جمله‌ای از آن اشاره به معارف بلندی دارد که حکما و عرفای اسلام پس از زحمت‌ها و مرارت‌های فراوان به قله بلند آنها دست یافته و حقایق بلند آسمانی آنها را مستدل ساخته و به فهم آنها نائل آمده‌‌اند. جناب استاد تنها ده مورد از این موارد را مطابق حوصله این رساله به رشته تحریر درآورده‌اند و فرموده‌اند که اگر بخواهند به‌استقصا همه را نقل کنند، به تدوین مجلداتی خواهد انجامید؛ چراکه تنها صحیفه سجادیه خود مملو از حقایق فراوانی است که تنها بخشی از آن از پرده غیب بیرون آمده و دانشمندانی که به شرح صحیفه دست یازیده‌اند، کتاب‌های خویش را به آن زینت بخشیده‌اند[۱]‏.

  در بخش دیگری از این رساله جناب استاد اهمیت و فایده دعا و نیز ارزش آن را در ابتلا و ارتقای انسانی بیان فرموده‌اند و به اشکالات و شبهات در این باب پاسخ گفته‌اند[۲]‏.

  رساله دیگر این مجموعه، «سرچشمه حیات»، قصیده‌ای بلند از جناب استاد علامه می‌باشد که به سبک قصیده تائیه ابن فارض که در 754 بیت است، در 425 بیت سروده شده است. ابن فارض عارف بلندمرتبه مصری است که زبان عربی را از مام خویش آموخته و بدان حقایق کشفی و شهودی را به نظم کشیده است[۳]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه مترجم، ص3-1
  2. ر.ک: همان، ص3
  3. ر.ک: همان

  منابع مقاله

  مقدمه مترجم.


  وابسته‌ها