ممدوحی، حسن

  از ویکی‌نور
  ممدوحی، حسن
  NUR06289.jpg
  نام پدرمحمدحسین
  ولادت1318ش
  محل تولدکرمانشاه
  رحلتسه‌شنبه، یکم مهرماه ۱۳۹۹ش
  مدفنضریح مطهر حضرت معصومه(س)
  اطلاعات علمی
  اساتید

  حسن ممدوحی (1318-1399ش)، از اساتید حوزه علمیه، از مبارزین ضد نظام ستم‌شاهی، نماینده مردم کرمانشاه در چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری و از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم.

  ولادت

  وی در سال 1318ش، در کرمانشاه متولد شد. پدرش (محمدحسین) تاجر بود[۱].

  تحصیلات

  پس از اتمام تحصیلات کلاسیک به تحصیل علوم دینی روی آورد. بخشی از علوم حوزوی را در کرمانشاه خواند و سپس به قم مهاجرت کرد و پس از تکمیل دروس دوره مقدماتی و دوره سطح، به‌ درس‌ خارج‌ پرداخت و در کنار آن‌ از تحصیل‌ علوم‌ عقلی‌ و حکمت‌ نیز بازنماند.

  از اساتید دوره سطح ایشان حضرات آیات: ستوده‌، مشکینی‌، نوری‌ همدانی‌، آذری‌ قمی‌ و سلطانی‌ و از اساتید درس خارج ایشان در فقه، مرحوم‌ محقق‌ داماد و آیت‌الله‌ گلپایگانی‌(ره‌) را می‌توان نام برد و در اصول فقه از محضر آیت‌الله میرزا هاشم‌ آملی‌ بهره فراوان برد.

  در علوم‌ عقلی‌ و حکمت‌ از محضر علامه سید محمدحسین طباطبایی‌، آیت‌الله‌ جوادی‌ آملی‌ و آیت‌الله‌ حسن‌زاده‌ آملی‌ استفاده نمود.

  ایشان همگام با تحصیل، به تدریس دروس حوزوی نیز پرداخت و کتب درسی فقهی و اصولی تا پایان سطح را تدریس نمود. همچنین به تدریس علوم عقلی و فلسفی پرداخت.

  آیت‌الله‌ ممدوحی‌ با نخستین‌ بارقه‌های‌ مبارزه‌ با رژیم‌ طاغوت‌، به‌ صف‌ مبارزان‌ پیوست‌ و در طول‌ سالیان‌ حکومت‌ خاندان‌ پهلوی‌ از هیچ‌ تلاشی‌ در راه‌ مبارزه‌ با آن‌ حکومت‌ خائن‌ فروگذار نکرد. پس‌ از انقلاب‌ نیز به‌ حمایت‌ خود از امام‌(ره‌) و رهبر معظم‌ انقلاب‌ ادامه‌ داد و در مسائل‌ گوناگون‌ همواره‌ مدافع‌ انقلاب‌ بود[۲].

  وفات

  وی سرانجام پس از سال‌ها خدمت به اسلام و انقلاب، در روز سه‌شنبه، یکم مهرماه ۱۳۹۹ش، درگذشت[۳] و در جوار ضریح مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد[۴].

  آثار

  1. راز نماز؛
  2. شهود و شناخت (شرح صحیفه سجادیه)؛
  3. شرح‌ رسالة الوجود کاشف‌ الغطاء؛
  4. انسان‌ و جهان‌ در شناخت‌ مکتب‌ اسلام؛

  و...[۵].

  پانویس

  1. ر.ک: خبرگزاری شبستان
  2. ر.ک: پایگاه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
  3. ر.ک: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)
  4. ر.ک: خبرگزاری مهر
  5. ر.ک: پایگاه اندیشوران حوزوی

  منابع مقاله

  1. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)
  2. خبرگزاری مهر
  3. خبرگزاری شبستان
  4. پایگاه اندیشوران حوزوی
  5. پایگاه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

  وابسته‌ها