نقدی بر مارکسیسم

  از ویکی‌نور
  نقدی بر مارکسیسم
  نقدی بر مارکسیسم
  پدیدآورانمطهری، مرتضی (نويسنده)
  ناشرصدرا
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر13سده
  چاپ1
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  نقدی بر مارکسیسم، اثر شهید مرتضی مطهری (1298-1358ش)، کتابی است فراهم‌آمده از حدود چهل‌وپنج جلسه بحث درباره فلسفه مارکسیسم که در سال‌های 1355 و 1356ش، در یک جمع خصوصی از طلاب ایراد شده است[۱].

  این بحث‌ها، شامل دو قسمت است: قسمت اول، سیری است در فلسفه مارکسیسم که بر اساس کتاب مارکس و مارکسیسم، نوشته آندره پی‌یتر، انجام شده است. در این قسمت، نقد و بررسی فلسفه مارکسیسم مورد نظر نبوده، بلکه تنها آشنا شدن با دیدگاه‌های فلسفه مارکسیسم، مورد توجه بوده است. بااین‌حال، گاهی نیز به نقد و بررسی اجمالی نظریات مارکسیسم پرداخته شده است[۲].

  در این قسمت، سیر بحث، مطابق فصل‌بندی کتاب مارکس و مارکسیسم پیش رفته است و البته همه بخش‌های فصول کتاب مذکور، مورد بررسی قرار نگرفته است، بلکه بخش‌هایی از آن انتخاب شده است[۳].

  قسمت دوم، مشتمل بر نقد و بررسی مسائل گوناگون مارکسیسم و بیان اختلاف نظرهای اسلام و مارکسیسم درباره این مسائل است[۴].

  از جمله مباحث کتاب، بحث درباره چهار اصل معروف دیالکتیک است و با این استدلال که خود متفکران غربی، ترتیب خاصی برای این اصول قائل نیستند و به‌طور مختلف آنها را ذکر کرده و در نحوه بیان هم وحدت نظر ندارند، مطالب از اصل تضاد شروع شده است. شهید مطهری پیش از بررسی اصل تضاد از دیدگاه متفکران غربی، این اصل را بر اساس فلسفه اسلامی طرح و بحث نموده و سپس، اصل تضاد را از دیدگاه آنان، بررسی نموده است[۵].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص7
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: همان
  4. ر.ک: همان
  5. ر.ک: متن کتاب، ص353-354

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها