خطابه‌های اخلاقی

  از ویکی‌نور
  خطابه‌های اخلاقی
  خطابه‌های اخلاقی
  پدیدآورانمطهری، مرتضی (نويسنده)
  ناشرصدرا
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1402ش - 1444ق
  چاپ1
  شابک978-622-7396-20-1
  موضوعراه و رسم زندگی (اسلام) - اخلاق اسلامی - جنبه‌‏های مذهبی - اسلام - تربیت اخلاقی - جنبه‌‏های مذهبی - اسلام
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  258 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  خطابه‌های اخلاقی، نوشته اسلام‌شناس معاصر، مرتضی مطهری (1298-1358ش)، مجموعه مباحثی اعتقادی، اخلاقی، تربیتی و اجتماعی است که در برنامه هفتگی رادیو ایران در سال‌های 1330-1340ش، اجرا و قرائت شد. نویسنده با استفاده عالمانه از آیات و روایات و با بیانی شیوا و جذاب، کوشیده است آگاهی دینی عموم مردم را تقویت کند و خودشناسی و روح مسئولیت‌پذیری را در آنان زنده سازد.

  هدف و روش

  شورای نظارت بر نشر آثار استاد شهید مطهری، با تأکید بر اینکه کتاب حاضر به درخواست آیت‌الله حسینعلی راشد برای اجرا و قرائت گوینده در برنامه مذهبی هفتگی رادیو ایران، به قلم استاد شهید مطهری به نگارش درآمده، افزوده است: نثر این کتاب همانند سایر آثارشان، روان و رساست و معارف بلند قرآنی و روایی را برای استفاده عموم مردم تبیین کرده است[۱]‏.

  ساختار و محتوا

  این کتاب، هرچند قرار است در 2 جلد منتشر شود، ولی هنوز جلد دوم منتشر نشده است. اثر حاضر، جلد اول این مجموعه و شامل 56 خطابه است. اولین خطابه، «آرزو»[۲]‏ و آخرین، «منشأ شکّ و حیرت» نامیده شده است[۳]‏.

  نمونه مباحث

  • امام علی(ع) می‌فرمود: «حاسِبوا أنفسَكم من قبل أن تُحاسَبوا و زِنوها من قبل أن تُوزنوا»؛ یعنی قبل از آنکه شما را به پای حساب بکشند، خودتان حساب نفس خود را بکشید و قبل از آنکه شما را بسنجند خودتان، خودتان را بسنجید. اجرای حقّ و عدالت درباره خود به این است که انسان مطیع و منقاد حقّ باشد، هرچند علیه خودش باشد. «قولوا الحقَّ و لو علی أنفسِكم»[۴]‏.
  • در موضوعات علمی نیز شجاعت و شهامت لازم است. همیشه در میان بشر، نابغه‌های علمی وجود داشته و دارند. غالبا ظهور یک نابغه علمی، موجب رکود علم برای زمان‌های بعد می‌شود؛ زیرا دیگران در مقابل شخصیت او مرعوب می‌شوند و جرأت اظهار عقیده برخلاف او نمی‌کنند و حتی این فکر در مغزشان جرأت عبور پیدا نمی‌کند که برخلاف آن نابغه علمی فکر کنند و ناچار همیشه افکارشان از حدود افکار آن نابغه بالاتر نمی‌رود و این جُبن است و جبن در عِلمیات، موجب رکود و وقفه علم است. لا ينبغي للمؤمن أن يكون جَباناً...[۵]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص7- 8
  2. ر.ک: متن کتاب، ص9-12
  3. ر.ک: همان، ص332-342
  4. ر.ک: همان، ص32
  5. ر.ک: همان، ص89

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها