آزادی معنوی

  از ویکی‌نور
  آزادی معنوی
  آزادی معنوی
  پدیدآورانمطهری، مرتضی (نويسنده)
  ناشرصدرا
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر13سده
  چاپ1
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  آزادی معنوی، مجموعه‌ای است مشتمل بر پانزده سخنرانی از استاد شهید آیت‌الله مطهری (1298-1358ش) که در زمان‌ها و مکان‌های مختلف ایراد شده است. موضوع سخنرانی‌ها مسائل معنوی و مربوط به خودسازی و تزکیه نفس است، اگرچه در خلال سخرانی‌ها گاه به مسائل اجتماعی نیز اشاره شده است.

  چند چاپ اول این کتاب به نام «گفتارهای معنوی» منتشر گردید، ولی نظر به اینکه یکی از عناوین سخنرانی‌ها «آزادی معنوی» بود که شامل مطالب سایر سخنرانی‌ها نیز می‌شد، نام کتاب به «آزادی معنوی» تغییر یافت[۱]‏.

  مطالب کتاب در هشت فصل مرتب شده است و هر فصل شامل یک یا چند سخنرانی است. تاریخ و مکان ایراد هر سخنرانی در ابتدای فصل مربوط ذکر شده است. عناوین فصل‌های کتاب عبارتند از: آزادی معنوی، عبادت و دعا، توبه، هجرت و جهاد، بزرگی و بزرگواری روح، ایمان به غیب، معیار و مکتب انسانیت.

  شهید مطهری، آزادی معنوی را بزرگ‌ترین برنامه انبیا دانسته است؛ چراکه تزکیه نفس، یعنی آزادی معنوی. از دیدگاه ایشان بزرگ‌ترین خسران عصر ما این است که همواره می‌گویند آزادی، اما جز از آزادی اجتماعی سخن نمی‌گویند. از آزادی معنوی، دیگر حرفی نمی‌زنند و به همین دلیل به آزادی اجتماعی هم نمی‌رسند[۲]‏.

  نویسنده در فرازی از مباحث کتاب بر نیت جدی بر هجرت و جهاد تأکید می‌کند: پیغمبر اکرم(ص) تکلیف اشخاص را معین کرده، فرموده است تکلیف یک نفر مسلمان این است که در نیت جدی و قصد واقعی او همیشه چنین چیزی باشد که اگر وظیفه‌ای ایجاب کرد هجرت کند، اگر وظیفه‌ای ایجاب کرد جهاد کند. افرادی که نیتشان چنین نیتی است که اگر وظیفه ایجاب کرد هجرت و جهاد کنند، ممکن است بر پایه مهاجرین و مجاهدین واقعی برسند[۳]‏.

  متفکر شهید در انتهای کتاب، پس از بررسی مکاتب مختلف در معرفی مکتب انسانی اسلام می‌نویسد: اسلام یک مکتب انسانی است؛ یعنی بر اساس مقیاس‌های انسانی است؛ بدین‌ معنی که در اسلام آن چیزهایی که مبنی بر تبعیض‌های غلط بین انسان‌هاست، وجود ندارد؛ یعنی در اسلام اقلیم وجود ندارد، نژاد وجود ندارد، خون وجود ندارد، اینها ابداً در اسلام ملاک امتیاز نیست. در اسلام آنچه که ملاک امتیاز انسان‌هاست، همان ارزش‌های انسانی است[۴]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه چاپ چهلم، ص8-7
  2. ر.ک: متن کتاب، ص37
  3. ر.ک: همان، ص172
  4. ر.ک: همان، ص257

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها