اسلام و مسئله ملیت

  از ویکی‌نور
  إسلام و مسئله ملیت
  اسلام و مسئله ملیت
  پدیدآورانمطهری، مرتضی (نويسنده)
  ناشرصدرا
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1401ش - 1443ق
  چاپ4
  موضوعملی گرایی - جنبه‌‎های مذهبی - اسلام - ملیت - فرهنگ اسلامی - تأثیر ایران
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اسلام و مسئله ملیت، تعدادی از سخنرانی‌های شهید مطهری است که توسط علی مطهری تنظیم و ویرایش شده و در قالب کتاب به چاپ رسیده است.

  این کتاب، مشتمل است بر یک دیباچه و تنظیم‌شده سه سخنرانی و نیز یک بخش ضمیمه. دیباچه، تحت عنوان «ایران و اسلام» شامل دو مقاله از شهید مطهری است که در اصل سه مقاله بوده و مقاله اول آن در دست نیست.

  بخش بعدی شامل سه سخنرانی آن متفکر شهید است که در حدود 1347ش در انجمن اسلامی مهندسین ایراد شده است. نوارهای صوتی آن سخنرانی‌ها در دست نیست و این بخش، تنظیم‌شده متنی است که در همان زمان از نوار صوتی پیاده شده و در اختیار آن شهید قرار گرفته است. البته استاد حاشیه‌هایی بر آن متن نگاشته‌اند که در واقع خلاصه مطالب است. این حواشی عینا آورده شده و البته چند حاشیه کوتاه به‌صورت تیتر استفاده شده است. حواشی مذکور در فهرست مطالب آورده شده و این فهرست تبدیل به فهرست تفصیلی شده است. در ابتدای این مبحث، استاد می‌فرمایند «موضوع بحث ما اسلام و ملیت‌هاست»، ولی نظر به اینکه خود ایشان روی پاکت این مباحث نوشته‌اند: «اسلام و مسئله ملیت»، همین نام برای کتاب برگزیده شده است.

  بخش ضمیمه، مقاله‌ای است از ایشان با عنوان «خدمات ایرانیان به فرهنگ اسلامی تا قرن پنجم». به سبب ارتباط موضوعی آن با بخش‌های دیگر این کتاب، مناسب دیده‌ شده این مقاله در این کتاب آورده شود. البته تفصیل این مقاله در کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران از آن شهید، آورده شده است. همچنان‌که موضوع ایران و اسلام و نیز موضوع ناسیونالیسم و ملت‌پرستی نیز در آن کتاب مورد بحث واقع شده است، اما سبک بحث در این کتاب سبک دیگر و با ذکر مثال‌های متعدد است.

  برخی مطالب و اشارات استاد در این کتاب، ناظر به سیاست رژیم گذشته در مبارزه با اسلام پشت نقاب ملیت و ناسیونالیسم ایرانی است. مطالعه این کتاب، برای خواننده، روشن و ثابت می‌کند که نه‌تنها تقابلی میان اسلام و ملیت ایرانی وجود ندارد، بلکه اساسا اسلام، جزیی از ملیت مردم ایران است و هیچ ملتی به اندازه ایرانیان از روی عشق و علاقه، به اسلام خدمت نکرده است[۱].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص9-11

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.


  وابسته‌ها