مسئله ربا و بانک

  از ویکی‌نور
  مسئله ربا و بانک
  مسئله ربا و بانک
  پدیدآورانمطهری، مرتضی (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرمسئله بیمه
  ناشرصدرا
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1386ش - 1428ق
  چاپ15
  شابک964-5600-11-1
  موضوعبانک و بانک داری (اسلام) - بهره و ربا (فقه) - بیمه (فقه)
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  م6م5 190/6 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مسئله ربا و بانک، مجموعه سخنرانی‌های اسلام‌شناس معاصر، مرتضی مطهری (فریمان 1298-1358ش. قم)، در انجمن اسلامى پزشکان (تهران) در سال 1354ش، با هدف بررسی عملیات بانکی از نظر انطباقش با موازین شرعى‏ و حکم فقهی انواع ربا در نظام بانکداری است. در پایان کتاب، مجموعه سخنرانی‌های ایشان در همان انجمن در سال 1352ش، درباره مسئله بیمه، ضمیمه شده است[۱]‏.

  ساختار و محتوا

  این کتاب، در 2 بخش ذیل سامان یافته است:

  1. ربا و بانک: قرض ربوى از نظر طبیعت حقوقى، آیا سرمایه تولید سود مى‌‏‌کند؟، ربا در قرآن و حدیث، آثار مالکیت، تعریف قرض، سفته، رباى معاملى، سفته صورى، وام سرمایه‌گذارى و راه حل آن، بررسی چند نظریه درباره فلسفه حرمت ربا، مضاربه، قرض الحسنه، پیش‌فروش و جوایز بانکى، از مباحث مهمّ بخش اول است.
  2. بیمه: بررسی ارتباط بیمه و قمار، آیا هر معامله صحیحى باید داخل در یکى از ابواب فقه باشد؟ شرایط و موانع عمومى معاملات، آیا بیمه عقد لازم است یا جایز؟ بیمه و ضمان، تفاوت ضمان در فقه شیعه و فقه اهل تسنن، ضمانت در مقابل پول، ضمان عهده و ضمان درک، آیا بیمه یک معامله مستقل است؟ آیا بیمه معامله معلومى است؟ زمان و اقسام بیمه، بیمه عمر و بیمه مسئولیت یا بیمه شخص ثالث، از مباحث مهمّ بخش پایانی است.

  نمونه مباحث

  مرتضی مطهری با طرح این پرسش: اصلًا چرا ربا ممنوع است؟ چند نظریه را درباره حکمت حرمت ربا، بیان و بررسی کرده است:

  1. نظریه اول: سرمایه نمى‌‏تواند تولید سود کند.
  2. نظریه دوم: ربا، قرض است و قرض نمى‌‏تواند سود داشته باشد.
  3. نظریه سوم: پول چون ارزش قراردادى دارد نمى‌‏تواند سود داشته باشد[۲]‏.

  چطور میان والد و ولد یا زوج و زوجه ربا جایز است و این ربا ظلم نیست؟... حرمت ربا به تعبیر امروز براى این است که فاصله طبقاتى ایجاد نشود، منشأ اجحاف به دیگرى نشود...، ولى با توجه به اینکه میان پدر و پسر یک روابط عاطفى بسیار قوى وجود دارد (مخصوصاً از طرف پدر نسبت به پسر) و خصوصاً اینکه معمولا پدر زودتر از پسر مى‌‏میرد و ثروت او میان فرزندان تقسیم مى‌‏شود، در واقع ربایى که پسر به پدر مى‌‏دهد مثل این است که از یک جیبش در مى‌‏آورد و به جیب دیگرش مى‌‏گذارد[۳]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص8
  2. ر.ک: متن کتاب، ص65-70
  3. ر.ک: همان، ص86-87

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها