انسان‌ کامل

  از ویکی‌نور
  انسان‌ کامل
  انسان‌ کامل
  پدیدآورانمطهری، مرتضی (نويسنده)
  ناشرصدرا
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر13سده
  چاپ1
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  انسان کامل اثر مرتضی مطهری(1298-1358ش)، تحقیقی است پیرامون انسان کامل در مکاتب مختلف و بیان دیدگاه اسلام در این موضوع.

  اثر حاضر، مجموعه‌ای تنظیم شده از سیزده جلسه سخنرانی شهید مطهری در موضوع انسان کامل که در سال 1353ش، ایراد شده است. اکثر قریب به‌اتفاق مستمعین این جلسات را، دانشجویان تشکیل می‌دادند[۱].

  دلیل انتخاب این موضوع برای بحث و سپس، تدوین کتاب، آن بود که در آن ایام، در جامعه اسلامی، تفکری رواج یافته بود که بیشتر به دستورات اجتماعی اسلام نظر داشت و بعد معنوی آن را کم‌اهمیت معرفی می‌کرد. ایشان برای‌آنکه آَشکار سازند که اسلام یک دین جامع است و انسان اسلام، انسانی است چندبعدی که همه دستورات این مکتب الهی را به طور هماهنگ به مورد اجرا می‌گذارد و برای‌آنکه جوانان مسلمان را از نگرش یک‌بعدی به اسلام مصون بدارد، این بحث را مطرح کردند[۲].

  از جمله ویژگی اثر حاضر، آن است که علاوه بر مطرح‌شدن دیدگاه اسلام پیرامون انسان کامل، نظر سایر مکاتب نیز درباره این موضوع، موردبحث و بررسی قرار گرفته است[۳].

  مطالعه این کتاب، از نظر شناخت انسان نمونه و ایده‌آل اسلام و انسان معتدل موردنظر اسلام، در همه زمان‌ها مفید و ضروری است[۴].

  در بخشی از کتاب که به بررسی انسان کامل از دیدگاه مکتب عرفان و تصوف تخصص‌یافته، نویسنده این بحث را دارای اهمیت بیشتر نسبت به سایر مباحث دانسته و معتقد است انسان کاملی که فلاسفه‌‌ای از قبیل ارسطو و ابن‌ سینا بیان کرده‌اند، در میان مردم رواج پیدا نکرده و سخن آنان، حرفی بوده که در متن کتب فلسفی آمده و از آنجا خارج نشده است، ولی مکتب عرفان و تصوف، نظر خود را درباره انسان کامل در میان مردم به نثر و شعر، بسط داده است. به اعتقاد وی، کتب عرفانی ازآن‌جهت که مطالب را با زبان تمثیل و شعر بیان کرده‌اند، در میان مردم نفوذ بیشتری دارند. وی بر این باور است که این مکتب نیز مانند مکتب فلاسفه، مطالب و مسائلی دارد که از نظر اسلام، قابل‌قبول است، ولی درعین‌حال، خالی از انتقاد نیست و انسان کامل اسلام، صددرصد با انسان کامل عرفا و متصوفه تطبیق نمی‌کند[۵].

  پانویس

  1. ر.ک:مقدمه، ص9
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: همان، ص10
  4. همان
  5. ر.ک:همان، ص145-146

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها