بیست گفتار

  از ویکی‌نور
  بیست گفتار
  بیست گفتار
  پدیدآورانمطهری، مرتضی (نويسنده)
  ناشر[بی نا]
  مکان نشرایران
  سال نشرسده13
  چاپ1
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /م6 ب9 10/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  بیست گفتار شامل بیست سخنرانی شهید مرتضی مطهری (1298- 1358ش) است که پس از اصلاح و تکمیل متن آن توسط وی در اواخر عمر ایشان، به‌صورت کتاب منتشر شده است.

  این سخنرانی‌ها، در فاصله سال‌های 1335 تا 1341ش، برای عموم ایراد شده و شامل نکات دقیق اعتقادی و اجتماعی است[۱].

  کتاب شامل نکات و تحلیل‌های بدیعی در مسائل اعتقادی و اجتماعی است که برای عارف و عامی، سودمند و فرح‌زاست. همچون سایر آثار استاد، در این کتاب، برخی مسائل و معضلات فکری و اجتماعی، با بیانی شیوا و روان و غنی، توضیح داده و حل مشکل شده است[۲].

  از آنجایی که علاوه بر تیترهای موجود در کتاب، تیترهای دیگری نیز توسط استاد مطهری استخراج شده است که در متن کتاب نیامده و این تیترها به همراه برخی تیترهای دسته اول، فهرست کتاب را تشکیل می‌داد، «فهرست مطالب» قبلی، «فهرست اجمالی مطالب» و فهرستی که شامل تیترهای موجود در کتاب بوده، به همراه شماره صفحه آنها، «فهرست تفصیلی مطالب» نامیده شده است[۳].

  موضوع عدل، گذشته از اینکه در خود قرآن کریم، مکرر ذکر شده، در تاریخ اسلام و در میان مسلمین، چه از نظر علمی در تاریخ علوم اسلامی و چه از نظر عملی و اجرایی در تاریخ اجتماعی و سیاسی، فصلی طولانی دارد و چون یکی از ارکان اسلام، اصل عدل است، لذا نویسنده مطالب کتاب را با موضوع عدل و احسان، آغاز کرده است[۴].

  وی در ادامه، به تشریح علت اصلی انحراف مسلمین از عدل اسلامی و بیان مبانی حقوق از نظر اسلام[۵] و سپس تعریف عدالت از نظر حضرت علی(ع) پرداخته و با استفاده از کلام ایشان، به این نکته اشاره نموده است که مقتضای عدالت این نیست که همه تفاوت‌ها بین افراد الغا بشود، بلکه مقتضای عدالت، رعایت استحقاق‌هاست[۶].

  نقش سازنده شداید و گرفتاری‌ها، فواید و آثار ایمان، نظر دین درباره دنیا، نظر اسلام درباره علم، پرسش‌های دینی، میل به تنوع و تجدد و سهم انسان از فصل بهار و درسی که از آن باید آموخت، قرآن و مسئله تفکر و استدلال قرآن به مسئله حیات بر توحید، از دیگر مطالب کتاب می‌باشد.

  پانویس

  1. مقدمه چاپ بیستم، ص11
  2. همان، ص12
  3. ر.ک: همان
  4. ر.ک: متن کتاب، ص14
  5. همان، ص31
  6. همان، ص88

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها