خاتمیت

  از ویکی‌نور
  خاتمیت
  خاتمیت
  پدیدآورانمطهری، مرتضی (نويسنده)
  ناشرصدرا
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر13سده
  چاپ1
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  خاتمیت اثر مرتضی مطهری (1298- 1358ش) پیرامون ختم نبوت و خاتمیت پیامبر اسلام(ص).

  کتاب، مشتمل بر ده جلسه سخنرانی شهید مطهری تحت عنوان «خاتمیت» است که در سال 1347ش در حسینیه ارشاد ایراد شده است. این سخنرانی‌ها در زمان حیات استاد، از نوار استخراج شده و در اختیار ایشان قرار داده شده و اصلاحات و اضافاتی بر آن معمول داشته‌اند و منتشر شده است. در حواشی متن این گفتارها (غیر از جلسه اول)، استاد عناوین و گاهی خلاصه‌هایی از مطالب را نگاشته‌اند. مجموعه این عناوین و خلاصه‌ها، فهرست مشروح کتاب قرار گرفته است. عناوین هر یک از سخنرانی‌ها (به جز عنوان جلسه پنجم که از خود استاد است) و نیز تیترهای فرعی کتاب، از همین عناوین و خلاصه‌ها استخراج گردیده است[۱].

  شایان‌ذکر است که استاد مقاله‌ای تحت عنوان «ختم نبوت» دارند که اول بار در کتاب «محمد(ص) خاتم پیامبران(ع)» درج گردید و سپس به‌صورت رساله‌ای کوچک منتشر شد و اکنون در کتاب «شش مقاله» به چاپ رسیده است. آن مقاله در واقع چکیده ده سخنرانی مذکور است و به‌عبارت‌دیگر این جلسه، مشروح آن مقاله است به‌اضافه مطالبی که در آن مقاله یافت نمی‌شود. با این تفاوت که چون این‌ها سخنرانی است و در جمع عمومی ایراد شده است، از بیان ساده‌تری برخوردار است و گاهی مطالب با مثال‌های متعدد تشریح شده است که مسائل روز نیز به‌تناسب مطرح گردیده است و به‌عبارت‌دیگر، این کتاب و آن مقاله، مکمل یکدیگرند[۲].

  مطالب، با موضوع ختم‌نبوت، عنوانی که قرآن کریم آن را به پیامبر(ص) داده و او را «خاتم‌النبیین» خوانده، آغاز شده و نویسنده معتقد است که در این مطلب، بحثی برای هیچ مسلمانی وجود ندارد؛ زیرا تصور این‌که بعد از پیامبر خاتم(ص)، پیامبر دیگری بیاید، باایمان به پیامبری او، منافات دارد[۳].

  در بخشی از کتاب، به توضیح و تشریح ارکان خاتمیت پرداخته شده است که عبارت‌اند از انسان و اجتماع، وضع خاص قانون‌گذاری اسلام، علم و اجتهاد و موضوع تفقه و اجتهاد[۴].

  پانویس

  1. مقدمه، ص7
  2. همان، ص7- 8
  3. متن کتاب، ص9
  4. همان، ص122- 125

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها