انسان‌شناسی قرآن

  از ویکی‌نور
  انسان شناسی قرآن
  انسان‌شناسی قرآن
  پدیدآورانمطهری، مرتضی (نويسنده)
  ناشرصدرا
  مکان نشرایران - تهران ** ایران - قم
  سال نشر1392ش - 1434ق
  چاپ1
  شابک978-964-7299-90-9
  موضوعانسان شناسی - جنبه‌های مذهبی - انسان (اسلام) - جنبه‏‌های قرآنی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  انسان‌شناسی قرآن، اثر شهید مرتضی مطهری (1298-1358ش)، کتابی است پیرامون مبحث انسان‌شناسی در قرآن.

  کتاب حاضر، مشتمل بر دوازده جلسه سخنرانی شهید مطهری درباره خداشناسی، جهان‌شناسی و انسان‌شناسی قرآن در یک جمع علاقه‌مند به معارف اسلامی در سال 1350ش است که چون بخش اعظم آن درباره انسان‌شناسی است، «انسان‌شناسی قرآن» نام گرفته است؛ عنوانی که عینا در متن سخنان استاد، ذکر شده است. عناوین جلسات و تیترهای فرعی، توسط تنظیم‌کننده انتخاب شده است. دخل و تصرف تنظیم‌کننده نیز در حد مرتب شدن جملات بوده و همچون تنظیم سایر آثار منتشرشده، پس از شهادت ایشان، بدون حذف و اضافه بوده است[۱].

  در نخستین عنوان، به مبحث جهان‌شناسی قرآن پرداخته شده است. در جهان‌بینی اسلامی، با دید و بینش اسلام درباره هستی به‌طور مطلق، انسان به‌طور خاص و اجتماع انسان، به‌طور اخص، آشنا شده و درمی‌یابیم که آن چیزی که در رأس این بینش قرار گرفته، مسئله توحید و خداست. به عقیده استاد، مسئله خدا در جهان‌بینی اسلامی، ام المسائل بوده و طرز دید و معرفت ما درباره خدا، در دید ما در همه مسائل دیگر، تأثیر دارد[۲].

  در عنوان دوم، از انسان‌شناسی قرآن سخن به میان آمده و به این موضوع اشاره شده است که اسلام دینی از طرف خدا برای انسان است که در این جهان زندگی می‌کند؛ پس این دین، از یک‌سو به خدا وابسته است و از سوی دیگر، به انسان و انسان، موجودی اجتماعی است[۳].

  «زیبایی‌های انسان در قرآن»، سومین عنوان کتاب می‌باشد که در آن، به این سؤال پاسخ داده شده است که آیا انسان، مرکب از زشتی و زیبایی است؟ و آیا انسان، هدف آفرینش است یا خیر؟[۴].

  نظر قرآن درباره محرکات غریزی انسان، چهارمین عنوان کتاب بوده که در ضمن اشاره به اصول خواسته‌های انسان و محرک اصلی آن در ماتریالیسم تاریخی، دیدگاه علی الوردی درباره خاستگاه دین، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است[۵].

  محرک‌های معنوی انسان در قرآن[۶]، خود حقیقی در قرآن[۷]، خودیابی با ذکر خدا[۸]، نقد مکتب هندی[۹]، ریاضت در یوگا و اسلام[۱۰]، فلسفه زهد[۱۱] و تکمیل روح توسط زهد و عبادت[۱۲]، سایر عناوین کتاب می‌باشد.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص9
  2. ر.ک: متن کتاب، ص11
  3. ر.ک: همان، ص52
  4. ر.ک: همان، ص75-91
  5. ر.ک: همان، ص97-120
  6. ر.ک: همان، ص125
  7. ر.ک: همان، ص151
  8. ر.ک: همان، ص183
  9. ر.ک: همان، ص211
  10. ر.ک: همان، ص240
  11. ر.ک: همان، ص250
  12. ر.ک: همان، ص289

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها