«الغدیر» و وحدت اسلامی؛ به ضمیمه مزایا و خدمات مرحوم آیت‌الله بروجردی و الهامی از شیخ الطائفه

  از ویکی‌نور
  «الغدیر» و وحدت اسلامی؛ به ضمیمه مزایا و خدمات مرحوم آیت‌الله بروجردی و الهامی از شیخ الطائفه
  «الغدیر» و وحدت اسلامی؛ به ضمیمه مزایا و خدمات مرحوم آیت‌الله بروجردی و الهامی از شیخ الطائفه
  پدیدآورانمطهری، مرتضی (نويسنده)
  عنوان‌های دیگر«الغدیر» و وحدت اسلامی؛ به ضمیمه مقاله‌های خدمات و مزایای آیت‌الله بروجردی و الهامی از شیخ الطائفه
  ناشرصدرا
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1401ش - 1444ق
  چاپ2
  موضوععلی بن ابی طالب(ع)، اثبات خلافت. - طوسی، محمد بن حسن، ۳۸۵ - 460ق. - بروجردی، حسین، 1253 - 1340 - امینی، عبد الحسین، 1281 - 1349 - وحدت اسلامی - نقد و تفسیر
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‫‬‭BP ۲۲۳
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  «الغدیر» و وحدت اسلامی؛ به‌ضمیمه مزایا و خدمات مرحوم آیت‌الله بروجردی و الهامی از شیخ‌ الطائفه، کتابی است مشتمل بر سه مقاله به قلم استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری.

  مقاله اول «الغدیر و وحدت اسلامی» نام دارد و قبلا در یادنامه علامه امینی(ره) در سال 1350ش منتشر شده است. در این مقاله رابطه کتاب الغدیر مرحوم آیت‌الله امینی با موضوع وحدت اسلامی و به‌طور کلی مقصود از وحدت اسلامی و ضرورت آن مورد بحث واقع شده است.

  مقاله دوم، با عنوان «مزایا و خدمات مرحوم آیت‌الله بروجردی» است که در سال 1340ش، پس از رحلت آن مرجع گران‌قدر به رشته تحریر درآمده و در سال 1341ش، در کتاب مرجعیت و روحانیت که مجموعه‌ای از مقالات محققان سرشناس اسلامی است، منتشر شده است.

  مقاله سوم، یعنی «الهامی از شیخ‌الطائفه» در سال 1349ش، در کتاب هزاره شیخ طوسی - که مجموعه مقالات کنگره بزرگداشت آن فقیه بزرگ در تاریخ 28 اسفند 1348 تا 3 فروردین 1349 در دانشگاه مشهد بوده - منتشر شده است.

  هریک از مقالات مزبور در نوع خود ابتکاری و همچون دیگر آثار آن اسلام‌شناس عظیم‌الشأن، غنی و از نثری روان و رسا برخوردار است؛ مخصوصا مقالات دوم و سوم که روش فقهی استاد شهید را آشکار می‌سازد. همچنان‌که مقالات اول و دوم، میزان تأکید ایشان را بر موضوع وحدت اسلامی نشان می‌دهد.

  هر سه مقاله مذکور، قبلا در کتاب شش مقاله استاد شهید تا 24 نوبت منتشر شده است. نظر به اینکه سه مقاله دیگر آن کتاب به‌صورت مستقل منشر می‌شوند، بهتر آن دیده شده که این سه مقاله به‌صورت یک رساله مجزا به انتشار برسد؛ خصوصا که وجه مشترک آنها این است که هرکدام درباره یک عالم ربانی اسلامی است.

  تطبیق آیات و روایات و نقل قول‌ها با منابع و نیز استخراج فهرست‌های آخر کتاب توسط نرگس انصاری انجام شده است[۱].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص5-6

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.


  وابسته‌ها