تاريخ اسلام (از جاهليت تا رحلت پيامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم)

  از ویکی‌نور
  تاريخ اسلام (از جاهليت تا رحلت پيامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم)
  تاريخ اسلام (از جاهليت تا رحلت پيامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم)
  پدیدآورانپیشوایی، مهدی (نويسنده)
  ناشردفتر نشر معارف
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1382ش
  چاپ1
  شابک964-7030-55-x
  موضوعاسلام - تاریخ - از آغاز تا 11ق. - سال شمار - محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق.
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /‎‏پ‎‏9‎‏ت‎‏2 14 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  تاریخ اسلام از جاهلیت تا رحلت پیامبر اسلام(ص)، نوشته مهدی پیشوایی (معاصر) است. این کتاب در موضوع تاریخ اسلام به نگارش درآمده است.

  ساختار این اثر در پنج بخش اصلی و شانزده فصل تنظیم شده و به تاریخ صدر اسلام می‌پردازد[۱]. نویسنده بخش اول کتاب را به مباحث مقدماتی اختصاص داده که مشتمل بر مطالبی پیرامون اوضاع جغرافیایی، اجتماعی، فرهنگی و دینی جزیرة‌العرب است.

  بخش دوم کتاب به زندگانی پیامبر اکرم(ص) پرداخته و تولد تا زمان بعث وی را شامل می‌شود. نویسنده در این بخش به نسب آن حضرت اشاره کرده و مطالبی را در خصوص تولد، نوجوانی و جوانی ایشان ذکر کرده است.

  بخش سوم اثر شامل وقایع و اتفاقات بعثت تا هجرت پیامبر(ص) است. نویسنده به آغاز رسالت و دعوت مخفیانه و علنی پیامبر(ص) پرداخته و از حمایت و مخالف‌های با ایشان و پیامدهای آن سخن به میان آورده است.

  در بخش چهارم کتاب هجرت پیامبر(ص) مطرح شده که در آن به وقایع و حوادث این دوره در مدینه و تشکیل حکومت و جنگ‌‌های آن حضرت تا دعوت جهانی ایشان اشاره شده است. در پایان این بخش به حجة‌الوداع پرداخته شده و حادثه غدیر و مسائل پیرامون آن مطرح گردیده است.

  نویسنده در این اثر تلاش کرده است تا برای هریک از اجزا و تفاصیل حواث عصر پیامبر(ص) منابع جداگانه‌ و متنوعی ذکر نماید. شواهد و مؤیدات قرآنی و حدیثی در سراسر کتاب، حوادث را از شکل گزارش صرف بیرون آورده و تحلیل و بررسی مناسب برخی حوادث و توجه به شبهات پیرامون هر موضوع قابل توجه است[۲].

  پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ص5
  2. رک: همان، ص6

  منابع مقاله

  پیشگفتار.

  وابسته‌ها