اشمیتکه، زابینه

  از ویکی‌نور
  NUR07520.jpg
  نام اشمیتکه، زابینه
  نام‎های دیگر اشميدکه، زابينه

  Schmidtke, Sabine

  نام پدر
  متولد 1964م
  محل تولد شِوِرته در آلمان
  رحلت
  اساتید
  برخی آثار

  خلاصة النظر

  مجلي مرآة المنجي في الكلام و الحكمتين و التصوف

  اندیشه‌های کلامی علامه حلی

  کد مؤلف AUTHORCODE07520AUTHORCODE

  زابینه اشمیتکه (متولد 1964م)، نویسنده و اسلام‌شناس آلمانی، استاد تاریخ‌شناسی مؤسسه مطالعات پیشرفته در دانشگاه پرینستون در نیوجرسی. او آثار و مقالات بسیاری در تاریخ تفکّر اسلامی و یهودی دارد. وی در سال ۲۰۰۲م، با کتاب «فلسفه الهیات و تصوّف در اسلام»، موفّق به کسب جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد.

  ولادت

  خانم پروفسور زابینه اشمیتکه، در سال ۱۹۶۴م، در شهر شِوِرته در آلمان به دنیا آمد.

  تحصیلات

  او در شهرهای کُلن (آلمان)، لندن و آکسفورد به تحصیل علوم اسلامی پرداخت و در ۲۶ سالگی با اتمام رساله دکتری خود با نام «اندیشه‌های کلامی علامه حلّی» به راهنمایی استادش پروفسور مادالونگ، مدرک دکتری گرفت.

  فعالیت‌های علمی

  او به‌عنوان پروفسور در مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه برلین و ویراستار بخش الهیات و فلسفه دایرة‌المعارف اسلام (ویرایش سوم) فعالیت داشته است. او همچنین یکی از بنیان‌گذاران و هماهنگ‌کنندگان گروه نوشته‌‌های خطی معتزله است که در سال ۲۰۰۳م، تشکیل شده است. پروفسور اشمیتکه، جوایز و عضویت‌های متعدد بین‌المللی را کسب کرده و هم‌اکنون امتیاز پژوهشی پیشرفته شورای تحقیقات اروپا (ERC) را در اختیار دارد. وی در سال ۲۰۰۲م، با کتاب فلسفه الهیات و تصوّف در اسلام موفّق به کسب جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد. او آثار بسیاری را درباره تاریخ تفکّر اسلامی و یهودی منتشر کرده است و مقالات متعدّد و سخنرانی‌هایی نیز دارد.

  آثار

  1. الهیات، فلسفه و عرفان در اسلام شیعه دوازده‌امامی، قرن نهم تا پانزده میلادی؛
  2. اعتقادات زمخشری معتزلی (المنهاج في أصول‌الدين)؛
  3. اندیشه‌های ابن ابی‌جمهور احسایی (از ۸۳۸ تا ۹۰۶ق)؛
  4. فیلسوف یهودی بغداد، عزّالدوله ابن کمونه و نوشته‌هایش، همکار: رضا پورجوادی؛
  5. مکاتبات هانری کربن و ولادیمیر ایوانف (مجموعه‌ای از نامه‌های ردوبدل‌شده میان فیلسوف و اسلام‌شناس فرانسوی، هانری کربن و ولادیمیر ایوانف، خاورشناس روس، ۱۹۴۷ـ ۱۹۶۶م)؛
  6. فرق (نامه‌های میان کربن و همسرش)، ترجمه: روح‌بخشیان؛
  7. تأثیر شمس‌الدین شهرزوری بر ابن ابی‌جمهور احسایی؛
  8. شرح کتاب «التذكرة في أحكام الجواهر والأعراض». شرح این اثر ابن متویه، با پیشگفتار دکتر نصرالله پورجوادی و مقدّمه انگلیسی دکتر زابینه اشمیتکه منتشر شده است. خانم اشمیتکه این کتاب را همراه مقدمه و فهارس بسیار خوب به‌صورت فاکسی‌میل منتشر کرد. با انتشار این کتاب، آشنایی ما با اندیشه‌های فلسفی متکلّمان معتزلی فزونی خواهد یافت.
  9. مقدمه و فهرست‌های «كشف ‌المعاقد في شرح القواعد»، اثر محمود بن علی ‌بن محمود حمصی رازی، تهران، مؤسّسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و مؤسّسه مطالعات اسلامی دانشگاه آزاد برلین، ۱۳۸۶ش؛
  10. ویراستاری کتاب خردورزی مشترک: معتزله در اسلام و یهودیت (ورزبورگ ‌اِرگن، ۲۰۰۷م) به‌همراه کامیلا آدانگ و دیوید اسکلیر[۱]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: محمدی‌نیک، نرگس

  منابع مقاله

  محمدی‌نیک، نرگس، «زابینه اشمیتکه و اندیشه‌های کلامی علامه حلی»، حدیث‌نت، پایگاه اطلاع‌رسانی حدیث شیعه، به تاریخ 25 آبان 1399

  وابسته‌ها