معاد از دیدگاه امام خمینی(س)

  از ویکی‌نور
  معاد از دیدگاه امام خمینی(س)
  معاد از دیدگاه امام خمینی(س)
  پدیدآورانخمینی‌، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران (نويسنده)

  رحیم‌پور، فروغ‌السادات (تدوین)

  مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) (محقق)
  ناشرمؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1393ش
  چاپ7
  شابک978-964-335-051-2
  موضوعخمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - پیام‏ها و سخنرانی‏ها- نظریه درباره معاد - معاد - مقاله‏‌ها و خطابه‏‌ها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  1393 ‎‏/‎‏م‎‏6‎‏م‎‏6 1574/5 DSR
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  معاد از دیدگاه امام خمینی(ره)، کتابی است که مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، بر اساس سخنان و آثار ایشان پیرامون مباحث مربوط به معاد، آن را تنظیم و منتشر نموده است.

  مطالب کتاب در شانزده فصل، تنظیم شده است. ترتیب فصول کتاب و عناوین داخل هر فصل، با توجه به پیوستگی موجود در کتاب‌های کلامی و فلسفی در مبحث معاد، مطالب موجود از امام(ره) و پیوستگی مورد نظر ایشان، فراهم آمده است و ازآنجاکه امام(ره) به‌طور مستقل، بحث «معاد» را مکتوب نفرموده‌اند، بلکه به‌تناسب زمان، مکان و موضوع، در کتاب‌ها و بیانات مختلف، به آن اشاره کرده‌اند، انتخاب مطالب و نظم و ترتیب کتاب، طبق نظر گردآورندگان آن می‌باشد[۱].

  در برخی فصول، صریحا به پاره‌ای اشکالات و شبهات وارد بر معاد اشاره شده و پاسخ آنها بیان گردیده است، اما پاسخ برخی از سؤال‌ها و شبهات در ضمن مطالب امام(ره) آورده شده، بدون اینکه به اصل پرسش اشاره شده باشد. ازآنجاکه بنای کتاب بر ارائه خالص مطالب امام(ره) بوده، چیزی به متن اصلی افزوده نشده و در این‌گونه موارد، با اشاره در عناوین یا توضیح در پاورقی، برخی مطالب روشن‌تر شده است؛ لکن درک کامل مقصود، به‌عهده خواننده و ایضاح و شرح و تفسیر بیشتر مطالب، به‌عهده محققین نهاده شده است[۲].

  برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های کتاب، به شرح زیر می‌باشد:

  1. برای نخستین بار در این مجموعه، بخش‌های ارائه‌نشده‌ای از نظرات کلامی - فلسفی امام(ره) که در ضمن تدریس اسفار اربعه بیان نموده‌اند، در اختیار خوانندگان قرار داده شده است. منبع اصلی این مباحث، تقریرات یکی از حاضرین درس ایشان است که پس از اصلاحات فنی و ادبی، مورد استفاده قرار گرفته است. محور اصلی این دروس، مباحث نفس، تناسخ و معاد جسمانی بود که عمدتا در این کتاب ارائه شده‌اند.
  2. در تنظیم این مجموعه، سعی بر استقرای تام مطالب یک عنوان از جمیع آثار امام(ره) بوده است.
  3. فهرست آیات و روایات و فهرست مآخذ کلام امام(ره) و فهرست منابعی که در پاورقی‌ها مورد استفاده قرار گرفته، در پایان کتاب ذکر شده است[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، صفحه یج
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: همان، صفحه یب - یج

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها