عزالدين، نجلاء

  از ویکی‌نور
  NUR21573.jpg
  نام عزالدين، نجلاء
  نام‌های دیگر
  نام پدر دکتر مصطفی
  متولد 1908م
  محل تولد العبّادية
  رحلت 2008م
  اساتید
  برخی آثار تاريخ ابن الفرات
  کد مؤلف AUTHORCODE21573AUTHORCODE

  نجلاء ابوعزالدین (1908-2008)، محقق، نویسنده، مؤسس مؤسسة الدراسات الفلسطینیة[۱]، اولین زن دروزی است که موفق به دریافت مدرک دکترا شده است. کتاب «الدروز في التاريخ» درباره تاریخ دروزیان، از اوست.

  زندگی‌نامه

  در كتاب «الكاتبات اللبنانيات، بيبليوغرافيا، 1850- 1950» درباره زندگی او این‌چنین آمده: او اکنون در هشتمین دهه زندگی خود (هشتادسالگی) است. وی در «العبّادية» به دنیا آمد و در مدرسه آمریکایی بیروت تحصیل کرد، سپس با پدرش به پاریس سفر کرد و به دبیرستان راسین پیوست. پس از بازگشتش به بیروت، برای ادامه تحصیل در دانشگاه، به ایالات‌متحده سفر کرد و در کالج واسار (Vassar) مشغول به تحصیل شد. نجلاء عزالدین مدرک کارشناسی را از آنجا دریافت کرد. او برای ادامه تحصیل در رشته تاریخ، در دانشگاه شیکاگو بورسیه شد و در سال 1934م. با درجه دکترا از آنجا فارغ‌التحصیل شد. دکتر نجلاء ابو عزالدین اولین زن عربی بود که توانست درجه علمی دکترا کسب کند. او به لبنان بازگشت و در کالج جونیور مشغول به کار شد. سپس به عراق رفت و در آنجا تدریس کرد. هنگامی که به لبنان بازگشت، موسی علمی و ساطع حصری برای تأسیس کتابخانه‌هایی برای دفاع از آرمان فلسطین، به وی ملحق شدند؛ بنابراین او برای خواندن، سخنرانی و نوشتن در این زمینه، به ایالات‌متحده سفر کرد و پس از نکبت فلسطین (مهاجرت دسته‌جمعی فلسطینی‌ها در سال ۱۹۴۸ که در اصطلاح رایج اعراب به آن «النکبة» می‌گویند.)، به لبنان بازگشت و شروع به نوشتن کرد.

  خانواده

  نجلاء ابوعزالدین، دختر دکتر مصطفی بن امین بن ابراهیم بن منصور ابو عزالدین (1878-1949م.) است.

  پدرش هم متولد العبادیه بود. او در سال 1903م. دکتر ارتش مصر شد. وی اولین عرب بود که ریاست بیمارستان خارطوم، بزرگ‌ترین بیمارستان سودان به وی سپرده شد و این سمت قبل از آن بر عهده پزشکان انگلیس بود. دکتر مصطفی در تأسیس انجمن دانش دروزی در سال 1911 شرکت کرد و اعتماد صندوق آن را بر عهده گرفت. وی عضو انجمن‌های دیگری بود. در اواسط دهه چهل، به‌عنوان عضو شورای عالی بهداشت منصوب شد. درزمینهٔ ادبیات، او تحقیقاتی علمی و ادبی داشت که در روزنامه‌های لبنان و مصر منتشر شده است.[۲] طبعاً شخصیت نجلاء ابوعزالدین تحت تأثیر این پدر و عمویش دکتر سلیمان ابوعزالدین -یکی از محققان و مورخان برجسته جهان عرب (1833-1971م.)- بوده است.

  آثار

  دکتر نجلاء ابو عزالدین راه عموی مورخ خود را ادامه داد و به انجام تحقیقات تاریخی و انتشار کتاب و مقاله پرداخت. نشر آثار زیر نتیجه کار و تلاش اوست:

  1. الجذور العرقية للدروز (به معنی ریشه‌های قومی دروز) به زبان انگلیسی؛
  2. العالم العربي، که تحقیقی است درباره جهان عرب در گذشته، حال و آینده به زبان عربی و انگلیسی؛
  3. تحقیقی به زبان فرانسه درباره جمال عبدالناصر و اعراب؛
  4. دفترچه خاطرات عمویش، سلیمان ابو عزالدین، که در سه بخش منتشر شده؛ قسمت اول در مورد دادگستری در لبنان، بخش دوم در مورد اقتصاد و سومین بخش درباره اسناد سیاسی است؛
  5. کتاب دروز در تاریخ، که در سال 1984م. توسط بنیاد بریل در لیدن هلند به زبان انگلیسی منتشر شد و تحت عنوان «الدروز في التاريخ» به عربی ترجمه شد و در 1985م. توسط دارالعلم بیروت منتشر شد؛
  6. علاوه بر این موارد، دکتر نجلاء ده‌ها مقاله در مجلات تخصصی جهان و کشورهای عربی منتشر کرده است[۳].
  7. تحقیقی جدید در تاریخ و مذهب جامعه دروزیان

  پانویس

  1. پایگاه مؤسسة الدراسات الفلسطینیة
  2. ر.ک: پایگاه اینترنتی عربی مجله فرهنگی العمامة
  3. همان

  منابع مقاله

  1. پایگاه اینترنتی عربی مجله فرهنگی العمامة، در تاریخ 19 مهر 1399ش
  2. مؤسسة الدراسات الفلسطینیة

  وابسته‌ها