اسلام و حکمت خالده

  از ویکی‌نور
  اسلام و حکمت خالده
  اسلام و حکمت خالده
  پدیدآورانشوئون، فریتیوف (نویسنده) راسخی، فروزان (مترجم)
  ناشرمرکز بین‌المللی گفتگوی تمدنها هرمس
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1383ش.
  چاپچاپ یکم
  شابک964-363-180-x
  موضوعتصوف عرفان
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏ش‎‏9‎‏الف‎‏5‎‏ / 284/5 BP

  اسلام و حکمت خالده، اثر فریتیوف شوان، شامل مقالاتی با موضوعات مختلف درباره اسلام است که با ترجمه فارسی فروزان راسخی منتشر شده است.

  کتاب حاضر، سومین اثری است که در آن فریتیوف شوان به اسلام و بعد باطنی آن، یعنی عرفان اسلامی پرداخته است. مؤلف چون به سنت اسلامی از دیدگاه فلسفه جاودان، می‌نگرد، به مسائلی می‌پردازد که نه‌تنها در اسلام، بلکه در همه ادیان وجود دارد و در واقع هرجا و هرگاه که آدمی روی به آن حقیقتی می‌کند که تصویرش را در خود دارد، با آنها مواجه است. به‌علاوه، روش استدلال و نیز محتوای کتاب، نوعی شناخت درباره سنت اسلامی و مخصوصا آشنایی با آثار خود مؤلف درباره موضوع را، از ناحیه خواننده، مفروض می‌گیرد[۱].

  این کتاب، برای مبتدیان در نظر گرفته نشده است؛ زیرا انسان معمولا بدون آمادگی بسیار جدی و البته بدون لطف الهی نمی‌تواند، حتی نظرا، به بهشت عارفان اسلامی صعود کند[۲].

  این اثر در چهار بخش تنظیم شده است: بخش اول به مباحث کلی در باب ادیان و به‌ویژه اسلام می‌پردازد[۳]. بخش دوم درباره انشعابات مذهبی در جهان اسلام و تجزیه و تحلیل آنهاست[۴]. بخش سوم در صدد پاسخگویی به برخی مسائل کلامی و عقیدتی است[۵] و در بخش چهارم نکاتی چند در باب آخرت مطرح شده است[۶].

  پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ص3
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: متن کتاب، ص11-111
  4. ر.ک: همان، ص139-175
  5. ر.ک: همان، ص225-239
  6. ر.ک: همان، ص257-297

  منابع مقاله

  پیشگفتار و متن کتاب.


  وابسته‌ها