یکصد گهر از نهج‌البلاغه حضرت علی(ع) (داریوش شاهین)

  از ویکی‌نور
  یکصد گهر از نهج‌البلاغه حضرت علی(ع) (داریوش شاهین)
  یکصد گهر از نهج‌البلاغه حضرت علی(ع) (داریوش شاهین)
  پدیدآورانعلی بن ابی‎طالب(ع)، امام اول (نویسنده) شاهین، داریوش (گردآوری و ترجمه)
  عنوان‌های دیگرنهج‌البلاغه. برگزیده. چند زبانه
  ناشرسازمان تربيت بدنی
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1379 ش
  چاپ1
  شابک964-92735-3-0
  موضوععلی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - خطبه‌ها علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - کلمات قصار
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏38‎‏/‎‏04 ‎‏1379
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  يك‌صد گهر از نهج‌البلاغه حضرت على(ع)، گردآورى نویسنده معاصر، داريوش شاهين است. در اين اثر، يك‌صد حديث كوتاه گزينش و همراه با چهار ترجمه از آن با خطى نيكو و تذهيب ارائه شده است.

  ساختار

  در ابتداى اثر، دو مقدمه به زبان فارسى و عربى آمده است. در هر صفحه از كتاب، ابتدا متن حديث و ترجمه فارسى آن ذكر شده است، سپس به ترتيب، ترجمه‌هاى انگليسى، فرانسوى و اسپانيايى آن آمده است. مترجمين انگليسى، محمد شريف مهدوى و على بشردوست و مترجم فرانسوى، سيد جعفر رفيعى و مترجم اسپانيايى، على‌رضا فريد هستند.

  گزارش محتوا

  در ابتداى كتاب، مى‌خوانيم: «يك‌صدمين سال‌روز تولد رهبر كبير انقلاب؛ يعنى سال 1378ش. با رهنمود مقام معظم رهبرى به خجستگى، به نام سال امام خمينى(ره) ناميده شده است و فرخندگى اين نام نهادن، بار ديگر خاطره آن امام راحل را در كنار پويندگى انقلاب اسلامى به يادگار مانده از آن امام راحل، هم‌چنان‌كه در روح ملت بزرگ ايران جاى گرفته است، زنده‌تر و ماندگارتر مى‌نمايد.

  ايمان اسلامى مردم كشورمان كه با توسل به اهل‌بيت(ع) پاگرفته است، پس از يك سكون ناشى از حاكميت خودباختگان با حكمت و رهبرى امام‌گونه آن خردورز فرهيخته و همراه با ايثارگرى‌هاى شهدا، جانبازان و آزادگان و همه مردممان، اعم از خرد و كلان، زن و مرد شعله‌هاى خود را به آسمان بلند نمود و در حرارت اين شعله‌هاى مقدس، ناپاکى‌ها، وابستگى‌ها و خودباختگى‌ها رنگ باختند و چنين است كه در اين رهگذر هر كس به اندازه توش و توان خود مى‌كوشد تا اين خاطره را به نحوى احسن در زمانه تصوير و حك نمايد. سازمان تربيت بدنى، در اين رهگذر و به نوبه خود از جاودان سخنان بى‌مثال و بى‌بديل خداوند ايمان و كلام و پهلوانى مدد جست تا بتواند با استعانت از روح امام متقين به نوعى ماندگار، يك‌صدمين سال‌گرد تولد امام راحل را در صفحه تاريخ به يادگار بگذارد و چنين است كه هنر خط و تذهيب با انتخاب قطره‌اى از درياى گوهر كلام مولا على(ع) آراستگى يافت و اينك با چاپ آن در اين سال فرخنده، به ملتى تقديم مى‌نمايد كه آن را مقدس و گرامى مى‌دارند و به همين رو خاطره مهربانانه امام راحل را نيز به همراه اين تقديس با خود خواهد داشت. باشد كه ذره‌اى از دين بى‌كران خود را به مردم هميشه قهرمان و زنده ايران ادا كرده باشيم».

  صد كلمه گهربار حضرت امير(ع) كه در اين اثر گرد آمده است، با اين كلام آغاز مى‌شود: «آفة الذكاء المكر»؛ «آفت زيركى مكر است» و با اين سخن پايان مى‌پذيرد: «ما استودع الله امرأ عقلا الا استنقذه به يوما ما»؛ «خداوند خرد را در نزد كسى به وديعه ننهاد، مگر اينكه سرانجام روزى به يارى آن، او را نجات داد».

  وضعيت كتاب

  فهرست كلمات و موضوعات، در انتهاى اثر آمده است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب.