نهج‌البلاغة (تحقیق شرقی)

  از ویکی‌نور
  نهج‌البلاغة
  نهج‌البلاغة (تحقیق شرقی)
  پدیدآورانشرقی، محمد علی (محقق) صالح، صبحی (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرنهج‌البلاغه للامام امیرالمؤمنین علیه‌السلام نهج‌البلاغه و هو مجموعه ما اختاره الشریف ابوالحسن محمد الرضی بن الحسن الموسوی من کلام امیرالمؤمنین ابی‌الحسن علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام
  ناشردار الکتب العلمية، منشورات محمد علي بيضون
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1375 ش
  چاپ1
  شابک964-440-034-8
  موضوععلی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - خطبه‌ها

  علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - نامه‌ها

  علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - کلمات قصار
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏38‎‏ ‎‏137‎‏5
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  نهج‌البلاغه للامام اميرالمؤمنين(ع)، موضوع‌بندى و ترتيب جديدى از اين كتاب شريف است كه توسط محمدعلى شرقى انجام شده است.

  ساختار

  كتاب در چند بخش تنظيم شده است: در بخش اول متن نهج‌البلاغه با ترتيب موضوعى جديدى ذكر شده است. در بخش دوم، فهارس مختلف بر طبق فهارس صبحى‌صالح و با ذكر آدرس جديد در اين كتاب تنظيم شده است. در بخش سوم نيز در جداولى كشّاف فصل‌ها و مطالب براى اطلاع دقيق از محل هر يك از آن‌ها آمده است.

  گزارش محتوا

  صبحى صالح، در پايان نهج‌البلاغه، حدود 245 موضوع را به عنوان موضوعات عامّه دسته‌بندى كرده است. به‌علاوه كه عناوين مربوط به مسائل شرعى و اعتقادى و مسائل اجتماعى و مطالب فلسفى و كلامى را نيز از هم تفكيك و دسته‌بندى كرده است. در اين اثر نيز همان موضوعات ذكر شده، اما چون ترتيب خطبه‌ها و نامه‌ها با ترتيب كتاب حاضر تفاوت دارد، شماره صفحات تغيير كرده است.

  بخشى از نهج‌البلاغه صبحى‌صالح به شرح و توضيح لغات اختصاص دارد كه مجموعاً بيش از 5000 واژه را شامل مى‌شود و به مقدار زيادى مى‌تواند ما را در آشنايى با نهج‌البلاغه كمك كند. اين بخش در ترتيب شرقى نيامده است؛ اما در پاورقى صفحات الفاظ و لغات معنا شده است.

  در اين اثر از نسخه‌هاى عبده، فيض‌الاسلام، ملّافتح‌الله و ساير نسخ و شروح استفاده كرده و اغلاط فراوانى را اصلاح كرده است. وى همچنين خطبه‌ها، نامه‌ها و حكمت‌ها را به بخش‌هايى تقسيم كرده تا جايگاه هر جمله‌اى را به توان به شماره آدرس داد.

  در انتها نيز فهارس ذيل به ترتيب آمده است كه خواننده و پژوهش‌گر را در يافتن موضوع مورد نظرش از نهج‌البلاغه مدد مى‌رساند: 1- الفاظ غريبه مشروحه، 2- موضوعات عامه، 3- خطب و انواع آن، 4- رسائل و انواع آن، 5- آيات قرآنى، 6- احاديث نبوى، 7- عقائد دينى، 8- احكام شرعى، 9- عبارات شبه فلسفى و كلامى، 10- تعاليم و وصاياى اجتماعى، 11- ادعيه و ابتهالات، 12- اشعار، 13- اعلام مرد و زن و قبايل و طوايف، 14- حيوانات، 15- گياهان، 16- ستارگان و افلاك، 17- معادن و جواهرات، 18- اماكن و شهرها، 19- وقايع تاريخى، 20- فهرست تفصصيلى مطالب كتاب، 21- فهرست فهارس نهج‌البلاغه.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب

  پانویس


  وابسته‌ها