علمای خراسان و نهج‌البلاغه

  از ویکی‌نور
  علمای خراسان و نهج‌البلاغه
  علمای خراسان و نهج‌البلاغه
  پدیدآورانعطاردی قوچانی، عزیزالله (نویسنده)
  ناشرعطارد
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1373 ش
  چاپ1
  موضوعخراسان ‏-‏ سرگذشت‌نامه علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. نهج‌البلاغه - نقد و تفسیر
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏38‎‏/‎‏08‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏6‎‏ع‎‏8
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  علمای خراسان و نهج‌البلاغه، اثر عزيزالله عطاردى است كه به زبان فارسى در عصر حاضر نوشته شده است. كتاب حاضر را مى‌توان جزوه‌اى مختصر درباره علما و دانشمندانى كه در خراسان مى‌زيسته‌اند، از قرن پنجم هجرى تا عصر حاضر و به شرح يا ترجمه‌اى پيرامون نهج‌البلاغه پرداخته‌اند، نوشته شده است.

  ساختار

  پس از مقدمه‌اى از طرف مؤلف محترم، به ترتيب سال هجرى به معرفى علمايى كه درباره نهج‌البلاغه اثرى داشته‌اند، پرداخته است.

  گزارش محتوا

  مؤلف محترم در مقدمه كتاب، پيرامون اعمالى و تحقيقاتى كه تا كنون پيرامون نهج‌البلاغه انجام شده، سخن مى‌گويد و پس از آن به معرفى كتاب و شخصيت‌هايى كه در استان خراسان مى‌زيسته‌اند و درباره نهج‌البلاغه، اثرى از خود به جاى باقى گذاشته‌اند، مى‌پردازد.

  چنانچه مؤلف مى‌نگارد، يكى از مناطقى كه در آن جا نهج‌البلاغه مورد توجه و عنايت قرار گرفته، منطقه خراسان بوده است، در قرن 5 هجرى شهرهاى خراسان بزرگ از دامغان در غرب تا فرغانه در شرق مركز علم، ادب، فرهنگ و هنر بودند، مدارس و مراكز علمى تحقيقى در آن جا تاسيس شده و جويندگان دانش و فضيلت در آن مراكز به تحقيق و تتبع اشتغال داشتند.

  كسانى كه با كتب رجال و علم و ادب و تذكره‌هاى عالمان و شاعران سر و كار دارند، و با كتاب‌هائى؛ مانند يتيمه الدهر، و دمية القصر و خريده آشنا مى‌باشند، توجه دارند كه در آن تاريخ خراسان مركز شاعران و نويسندگانى بود كه به عربى شعر مى‌گفتند و يا كتاب‌هاى ادبى مى‌نوشتند.

  كتاب مقدس نهج‌البلاغه در نيشابور كه در آن زمان بزرگترين مركز علمى و ادبى در شرق ايران زمين بود، توسط اهل ادب مورد بحث و تفسير قرار گرفت، و بعد از آن در خوارزم، بيهق، نساء، سرخس، صغانيان و هرات مورد توجه واقع شد كه در اين كتاب به تعدادى از آن‌ها اشاره مى‌شود.

  در كتاب به معرفى 24 نفر از اين دانشمندان از قرن 5 هجرى تا عصر حاضر اشاره كرده است. كه با يعقوب بن احمد نيشابورى شروع كرده و با دانشمند محترم شهيد مرتضى مطهرى ختم نموده است.

  البته در اين جزوه به معرفى تمامى دانشمندانى كه در خراسان مى‌زيسته و درباره نهج‌البلاغه تألیفى داشته‌اند، نپرداخته است.

  وضعيت كتاب

  كتاب حاضر فاقد فهرست مى‌باشد و فقط در انتهاى آن منابع كتاب ذكر شده است.

  منابع مقاله

  متن و مقدمه كتاب  وابسته‌ها