نهج‌البلاغة مع الشرح اللغوي و الفهارس المتنوعة

  از ویکی‌نور
  نهج‌البلاغه مع الشرح اللغوی و الفهارس المتنوعه
  نهج‌البلاغة مع الشرح اللغوي و الفهارس المتنوعة
  پدیدآورانعلی بن ابی‎طالب(ع)، امام اول (نویسنده) انصاریان، علی (محقق)
  عنوان‌های دیگرنهج‌البلاغه: یحتوی علی مختارات کلام الامام امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام مع الشرح اللغوی و الفهارس المتنوعه
  ناشرالمستشاريه الثقافية للجمهورية الاسلامىة الايرانية
  مکان نشردمشق - سوریه
  سال نشر1429 ق
  چاپ2
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  نهج‌البلاغة مع الشرح اللغوي و الفهارس المتنوعة تحقيق و فهرست‌بندى كتاب شريف نهج‌البلاغه به قلم على انصاريان است. ايشان لغات مشكل اين كتاب را در پاورقى شرح نموده و فهرست‌هاى خوبى بر آن نوشته‌اند.

  نویسنده در طليعه كتاب، پيام امام خمينى(ره) به كنگره هزاره نهج‌البلاغه در سال 1360ش را آورده است. در ادامه به ترتيب گفتارى از محقق كتاب، مقدمه سيد رضى، خطبه‌ها، نامه‌ها و حكمت‌هاى نهج‌البلاغه و در پايان راهنماى فهرست‌هاى كتاب آورده شده است.

  در پاورقى‌هاى اين كتاب، سعى شده است كليه لغات مشكل نهج‌البلاغه از طريق كتب لغت معروف و شروح نهج‌البلاغه، توضيح و شرح داده شود.

  محقق اثر به مناسبت تولد حضرت على(ع) در 13 رجب، 13 عنوان بر مطالب نهج‌البلاغه تدوين نموده (مقدمه محقق، صفحه ض) و ذيل اين 13 عنوان اصلى، حدود 500 مطلب ذكر نموده است كه به عنوان فهرست در انتهاى كتاب قابل ملاحظه است. اين عناوين شامل: علم و علوم، معرفة الله و صفات الهى، شناخت هستى، نبوت و انبياء، قرآن، اسلام و دين، احكام شرعيه، امامت و خلافت، امامت على(ع) و تاريخ آن، مسائل اجتماعى، مسائل اقتصادى، اخلاق و بالاخره معاد مى‌باشد.

  فهرست اجمالى در ابتداى كتاب آمده است. در انتهاى اثر نيز فهرست‌هاى ذيل ارائه شده است: فهرست آيات قرآنى، احاديث امام على(ع) برگرفته از قرآن، احاديث نبوى، ادعيه و ابتهالات، ابيات شعرى، اعلام، اماكن و بلدان، وقايع تاريخى، معادن و جواهرات، ستاره‌ها و افلاك، گياهان، حيوانات، جوارح انسان و حيوانات.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب.