تمام نهج‌البلاغة (النسخة المسندة) مما اختاره السيد الشريف الرضي من کلام مولانا أميرالمؤمنين الإمام علي بن أبي‌طالب علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  ‏تمام نهج‌البلاغة (النسخة المسندة) مما اختاره السيد الشريف الرضي من کلام مولانا أميرالمؤمنين الإمام علي بن أبي‌طالب علیه‌السلام طبع جدید
  تمام نهج‌البلاغة (النسخة المسندة) مما اختاره السيد الشريف الرضي من کلام مولانا أميرالمؤمنين الإمام علي بن أبي‌طالب علیه‌السلام
  پدیدآورانموسوی، سید صادق (محقق)

  شریف الرضی، محمد بن حسین (نویسنده)

  عساف، محمد (اعداد)

  سید، فرید (مراجعه)
  ناشرالسید صادق الموسوی
  مکان نشربیروت - لبنان
  سال نشر1426 ق
  چاپ1
  موضوععلی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - خطبه‌ها

  علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - نامه‌ها

  علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - کلمات قصار
  زبانعربی
  تعداد جلد8
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  تمام نهج‌البلاغة، از جمله مستدركات «نهج‌البلاغة»، تأليف سيد صادق موسوى است كه در آن متن سخنان اميرالمؤمنين(ع) در «نهج‌البلاغة» از حالت مرسل بودن خارج شده و ديگر منابعى هم كه شريف رضى متونى از آنها استخراج كرده است نيز سنددار شده‌اند.

  ساختار

  كتاب، مشتمل بر دو باب است و در هشت جلد تنظيم شده است. مؤلف، در پاورقى‌ها در كنار ذكر منابع، سلسله سند تمام روايات را آورده است.

  مستدرك خطبه‌ها در چهار مجلد اول، كلمات، در مجلد پنجم، وصايا و ادعيه در مجلد ششم، نامه‌ها و وصاياى مكتوب، در مجلد هفتم آمده است؛ مجلد هشتم نيز كه توسط شيخ محمد عساف تنظيم شده، به فهارس كتاب اختصاص دارد.

  گزارش محتوا

  در جلد اول، نخست، در زير عنوان «التقريظات و التعريفات»، نوشته‌ها و گفته‌هاى شخصيت‌هاى متعدد علمى - مذهبى، در تعريف و توصيف حضرت امير و «نهج‌البلاغة» و كتاب حاضر و نویسنده آن نقل شده است، سپس در زير عنوان «مقدمة الكتاب» پنج مقدمه مختلف در مورد برخى از نسخه‌های «نهج‌البلاغة» و درباره كتاب حاضر درج گرديده است، بعد از آن در زير عنوان «اقوال في نهج‌البلاغة»، سخنان شخصيت‌هاى متعدد علمى - مذهبى، درباره «نهج‌البلاغة» ذكر شده است، آن‌گاه در زير عنوان «القول في نسب اميرالمؤمنين و ذكر لمع من فضائله»، نسب حضرت امير و بخشى از فضايل آن حضرت بيان شده است، سپس خطبه مرحوم سيد رضى و بعد از آن فهرست منابع كتاب حاضر و آن‌گاه هفت خطبه از حضرت امير ثبت شده است.

  جلد دوم، حاوى سيزده خطبه؛ جلد سوم، مشتمل بر يك خطبه؛ جلد چهارم، شامل چهل خطبه؛ جلد پنجم، واجد 159 كلام؛ جلد ششم، داراى دوازده وصيت شفاهى و چهارده دعا؛ جلد هفتم، دربرگيرنده 79 نامه، 3 عهدنامه، 1 سوگندنامه، و 2 وصيت كتبى و جلد هشتم، حاوى فهارس آيات قرآنى، احاديث نبوى، اشعار و امثال، اماكن، قبايل و اعلام است.

  براى آسان شدن كار افرادى كه به «نهج‌البلاغة» استناد مى‌كنند، در آخر فهرست «تمام نهج‌البلاغة»، فصلى به نام «دليل نهج‌البلاغة» قرار داده شده است. در واقع كسى كه بخواهد قسمتى از «نهج‌البلاغة» را در مجموعه «تمام نهج‌البلاغة» پيدا كند و به عبارات تكميلى آن دست يابد، مى‌تواند به اين بخش نهايى مراجعه كند.

  وضعيت كتاب

  فهرست مطالب هر يك از مجلدات، در انتهاى همان مجلد ذكر شده است. در پاورقى شرح الفاظ و اصطلاحات و آدرس آيات و روايات و اسنادات آنها آمده است.

  منابع مقاله

  متن كتاب.


  وابسته‌ها