کلیدهای شناسایی نهج‌البلاغه

  از ویکی‌نور
  کلیدهای شناسایی نهج‌البلاغه
  کلیدهای شناسایی نهج‌البلاغه
  پدیدآوراندشتی، محمد (نويسنده)
  ناشرمؤسسه فرهنگی تحقيقاتی اميرالمومنين (علیه‌السلام)
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1389ش
  چاپ2
  شابک978-964-6422-39-3
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  کلیدهای شناسایی نهج‌البلاغه اثر محمد دشتی، در شناسایی و فهم بهتر نهج‌البلاغه نوشته شده است. نویسنده در این کتاب، برای تفسیر فرازهای مشکل و متشابهات نهج‌البلاغه، حدود 36 اصل اساسی، در جرح‌وتعدیل و ارزیابی و تفسیر صحیح نهج‌البلاغه، ارائه کرده است. این مجموعه را روش‌های تفسیر و ترجمه نهج‌البلاغه نیز می‌توان نامید[۱].

  برخی از این اصول، به شرح ذیل است:

  1. اکتفانکردن به ترجمه‌های لغوی و ترجمه‌های تحت‌اللفظی؛ نویسنده معتقد است که در مراحل آغازین آشنایی و تحقیق، درست است که باید از ترجمه‌ها و فرهنگ‌نامه‌ها استفاده کرد و با نهج‌البلاغه آشنا شد، اما نباید در این سطح ابتدایی توقف کرد و انتظار فهم و شناخت مباحث بلند نهج‌البلاغه را داشت، چون واژه‌های عربی در یک معنای مشخصی استعمال نشده‌اند و استفاده‌های گوناگون از آن‌ها می‌شود و فرهنگ‌نامه‌ها و کتب لغت نمی‌توانند موارد استعمال یک واژه را در یک منبع روایی، تعیین کنند و لذا باید به ترجمه‌های گوناگونی مراجعه کنیم[۲].
  2. آگاهی به کاربرد واژه‌ها در نهج‌البلاغه؛ نویسنده بر این باور است که آگاهی به کاربرد واژه‌ها در نهج‌البلاغه نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای در شناخت نهج‌البلاغه و اهداف اصلی امام(ع) دارد و وقتی یک واژه، دارای 60 تا 40 معنای متفاوت است، اگر نتوانیم موارد استعمال دقیق آن را کشف کنیم، فهم اهداف امام(ع) نیز غیرممکن است[۳].
  3. شناخت متشابهات در نهج‌البلاغه؛ متشابهات شامل واژه‌ها و عباراتی می‌شود که چند معنای مستقل و شبیه به هم دارند و گاهی درست در ضد معنای لغوی خویش، استعمال شده که می‌توانند غلط‌انداز نیز باشند[۴].
  4. فهم زبان نهج‌البلاغه؛ نهج‌البلاغه، برای خودش زبان و فرهنگ و روش‌ها و طرح‌های آموزشی خاصی دارد که قابل‌مقایسه با کتب و مقالات بشری نیست و در چهارچوب‌های مشخص تحقیقات بشری نمی‌گنجد[۵].
  5. جمع‌آوری همه سخنان موضوعی امام(ع)؛ نویسنده بر این باور است که با پیداکردن یک یا دو نمونه از سخنان امام(ع)، حق جمع‌بندی در موضوع انتخابی را نداشته و باید همه سخنان ایشان را درباره با موضوع خویش کشف و شناسایی کرده و به سازماندهی و نتیجه‌گیری بپردازیم[۶].

  پانویس

  1. ر.ک: شیرازی، علی، ص86
  2. متن کتاب، ص105
  3. همان، ص111
  4. همان، ص117
  5. همان، ص147
  6. همان، ص155

  منابع مقاله

  1. متن کتاب.
  2. شیرازی، علی، «امیرالمؤمنین(ع) در آیینه کتاب»، پایگاه مجلات تخصصی نور، معرفت، آذر و دی 1379- شماره 37.  وابسته‌ها