پندهای کوتاه از نهج‌البلاغه برای دانش‌آموزان

  از ویکی‌نور
  پندهای کوتاه از نهج‌البلاغه برای دانش آموزان
  پندهای کوتاه از نهج‌البلاغه برای دانش‌آموزان
  پدیدآورانهییت تحریریه بنیاد نهج‌البلاغه (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرنهج‌البلاغه فارسی - عربی. برگزیده‌ها ** نهج‌البلاغه. برگزیده. شرح
  ناشردفتر نشر فرهنگ اسلامی
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر13سده
  چاپ1
  شابک-
  موضوعاحادیث اخلاقی - ادبیات نوجوانان - اندرزنامه‌ها - علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - کلمات قصار - علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. نهج‌البلاغه - نقد و تفسیر
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏پ‎‏8 38/042 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  پندهای کوتاه از نهج‌البلاغه برای دانش‌آموزان، اثر هیأت تحریریه بنیاد نهج‌البلاغه، گزیده‌ای از کلمات حکمت در نهج‌البلاغه علی(ع) است که به زبانی ساده و ترجه و سپس شرح شده است.

  روی سخن گردآورنده با نوجوانان است، از این رو کوتاه‌ترین و ساده‌ترین کلمات را برگزیده است تا بیشتر درخور فهم و درک مخاطبان نوجوان باشد بنابراین جملات آمده در این اثر برترین کلمات حکمت جناب امیر نیست بل ساده‌ترین آنهاست، بر فرض که بتوان در سخنان حضرتش به بر و برتر و برترین قائل شد. جملات درباره خداشناسی، راز آفرینش، ارتباط انسان با خدا و البته بیشترین آنها درباره تربیت و اخلاق است.

  برخی از عنوان‌های سخن چنین است: اگر خدا شریکی داشت، انگیزه دوری از گناه، زندگی دنیوی، دلیل زندگی اخروی، در خلوت هم از گناه بپرهیزید، رابطه عقل و گفتار، حق یکی است، جامعیت قرآن، خشنودی از کار بدکاران، لزوم شناخت رفیق راه و همسایه، خودرأیی و مشورت، فضیلت علم بر ثروت و....[۱].

  پانویس

  1. رفیعی، بهروز، ص83-84

  منابع مقاله

  رفیعی، بهروز؛ اخلاق، عرفان و تصوف اسلامی: کتابشناسی توصیفی و موضوعی، تهران، انتشارات بین‌المللی هدی، چاپ یکم، 1377ش.


  وابسته‌ها