پندهای کوتاه از نهج‌البلاغه برای دانش‌آموزان

  از ویکی‌نور
  پندهای کوتاه از نهج البلاغه برای دانش آموزان
  پندهای کوتاه از نهج‌البلاغه برای دانش‌آموزان
  پدیدآورانهییت تحریریه بنیاد نهج البلاغه (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرنهج البلاغه فارسی - عربی. برگزیده ها ** نهج البلاغه. برگزیده. شرح
  ناشردفتر نشر فرهنگ اسلامی
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر13سده
  چاپ1
  شابک-
  موضوعاحادیث اخلاقی - ادبیات نوجوانان - اندرزنامه ها - علی بن ابی طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - کلمات قصار - علی بن ابی طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. نهج البلاغه - نقد و تفسیر
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏پ‎‏8 38/042 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  پندهای کوتاه از نهج‌البلاغه برای دانش‌آموزان، اثر هیأت تحریریه بنیاد نهج‌البلاغه، گزیده‌ای از کلمات حکمت در نهج‌البلاغه علی(ع) است که به زبانی ساده و ترجه و سپس شرح شده است.

  روی سخن گردآورنده با نوجوانان است، از این رو کوتاه‌ترین و ساده‌ترین کلمات را برگزیده است تا بیشتر درخور فهم و درک مخاطبان نوجوان باشد بنابراین جملات آمده در این اثر برترین کلمات حکمت جناب امیر نیست بل ساده‌ترین آنهاست، بر فرض که بتوان در سخنان حضرتش به بر و برتر و برترین قائل شد. جملات درباره خداشناسی، راز آفرینش، ارتباط انسان با خدا و البته بیشترین آنها درباره تربیت و اخلاق است.

  برخی از عنوان‌های سخن چنین است: اگر خدا شریکی داشت، انگیزه دوری از گناه، زندگی دنیوی، دلیل زندگی اخروی، در خلوت هم از گناه بپرهیزید، رابطه عقل و گفتار، حق یکی است، جامعیت قرآن، خشنودی از کار بدکاران، لزوم شناخت رفیق راه و همسایه، خودرأیی و مشورت، فضیلت علم بر ثروت و....[۱].

  پانویس

  1. رفیعی، بهروز، ص83-84

  منابع مقاله

  رفیعی، بهروز؛ اخلاق، عرفان و تصوف اسلامی: کتابشناسی توصیفی و موضوعی، تهران، انتشارات بین‌المللی هدی، چاپ یکم، 1377ش.


  وابسته‌ها